Нове законодавство відповідає європейському стандарту ДСТУ EN 50160:2023. На думку регулятора (НКРЕКП), ці зміни повинні привести до поліпшення якості електропостачання та збільшення енергоефективності. Однак на практиці реалізація нових стандартів може створити ряд технічних проблем.
Які реальні труднощі можуть виникнути у споживачів через підвищення напруги в мережі? Таке питання ми поставили фахівцю технічного відділу LogicPower – українського виробника енергосилового обладнання.
230V у мережі: що насправді змінилося?
Зміна стандарту напруги з 220V на 230V є технічною адаптацією до європейських норм EN 50160. За попередніми розрахунками, нова норма не повинна бути причиною різких коливань напруги.
Підвищення на 10 вольт в нормальних умовах не суттєво вплине на функціонування побутової, офісної та промислової техніки. Зазвичай наші електроприлади розраховані на діапазон напруги від 200V до 240V.
На практиці – стабільність електропостачання безпосередньо залежить від стану місцевих мереж. Якщо ваш будинок або офіс підключений до старих трансформаторних підстанцій, будьте готові до різких коливань напруги, адже їхня автоматика не завжди встигає адаптуватися до нових параметрів.
Мешканцям старих квартир і радянських будинків варто подумати про додаткові заходи для захисту від різких стрибків напруги в мережі. Ці будівлі наражаються на підвищений ризик перегрівання проводки при тривалих пікових навантаженнях.
Щодо новобудов, досвід свідчить, що в екстрених ситуаціях (наприклад, при відключенні сусідніх підстанцій) напруга може підніматися до 270-280V.
Стрибки і коливання в мережі можуть пошкодити вашу побутову техніку та обладнання. Ремонт обійдеться в кілька разів дорожче, ніж якісний стабілізатор напруги.
Який тип стабілізатора напруги вибрати для захисту техніки при переході на 230V?
- Релейні – підходять для побутової техніки з низьким рівнем чутливості до коливань.
- Інверторні стабілізатори напруги працюють в широкому діапазоні входу: від 90V до 310V. Вони підходять для чутливого обладнання, дорогої побутової техніки та приладів із складною автоматикою.
Чи підійде старий стабілізатор до нових стандартів напруги?
Для визначення, чи залишати стару модель, чи придбати новий стабілізатор напруги, треба перевірити, чи відповідає ваше обладнання стандарту 230V. Для цього слід звернути увагу на діапазон вихідної напруги, наприклад, 220V+/- 10%. Цю інформацію можна знайти в технічному паспорті або на наклейці з характеристиками.
Якщо стабілізатор розрахований строго на 220V, можливі проблеми з його роботою або активація захисту (вимкнення) під час різких коливань напруги. В такому випадку краще набувати новий стабілізатор напруги на 230V.
Чи потрібно замінювати проводку?
Як правило, заміну проводки робити не потрібно, оскільки українські електромережі адаптовані для роботи в діапазоні 220-230V.
Проте, якщо проводка стара (алюмінієва, з пошкодженою ізоляцією) або не витримує навантаження, краще її замінити.
Щоб отримати кваліфіковану консультацію щодо вибору стабілізатора напруги або джерела безперебійного живлення для дому чи офісу, звертайтеся до фахівців LogicPower.