7 січня святкують Різдво за старим календарем

7 січня святкують Різдво за старим календарем
1000 грн від держави на передплату друкованих медіа

Незважаючи на перехід Православної церкви України на новоюліанський церковний календар, деякі українці все ще відзначають Різдво за старим стилем – не 25 грудня, а 7 січня.

Про дату народження Ісуса Христа тривають суперечки не одне століття і навіть серед церковнослужителів. Вважається, що син Божий з’явився на світ у Вифлеємі під час зимового сонцестояння (саме 25 грудня до світлового часу доби починає додаватися одна хвилина). Але через різницю в календарях – Григоріанському та Юліанському – цей день відзначають 25 грудня та 7 січня.

Свято Різдва символізує примирення людини з Богом. Різдво провіщає спокутний подвиг Христа та оновлення людської природи.

За темою: Опитування: коли одесити святкують Різдво? (відео)

Хто і як святкує Різдво 7 січня

  • В українських традиціях споконвіку з Різдва 7 січня починався період свята, який тривав до 19 січня (Водохреща). Воно має багато обрядових пісень і звичаїв. Для багатьох українців святкування Різдва залишається теплою сімейною традицією, від якої вони не хочуть відмовлятися.
  • Деякі етнографи та історики вважають, що дата святкування 7 січня прийшла не з Москви, а була створена ще під час Київської Русі. Тобто руські землі перейняли її від нас.
  • Один із головних елементів святкування – різдвяний стіл. На ньому обов’язково має бути 12 страв, серед яких кутя, узвар, вареники та інша смакота, що символізує щедрість і достаток у новому році.
  • Звичаї святкування Різдва змінюються залежно від регіону України. Приміром, у західних областях вважають, що стіл має рясніти м’ясними стравами, а діти ходять колядувати тільки в ранок Різдва – 7 січня. На сході країни – навпаки, колядки чути до вечірньої зорі, а ранок Різдва сім’я зустрічає разом.
  • Різдво за новоюліанським календарем, тобто 7 січня, святкують Російська, Єрусалимська, Сербська, Грузинська, Польська, Українська православні церкви, Афон, а також східнокатолицькі церкви. У Молдові святкують обидві дати Різдва.

Читайте також: Якими церковними календарями сьогодні користуються основні церкви в Україні: у чому їхні відмінності

 



Джерело