Розмова на тему Війна очима цивільних відбулась за участі музею Голоси мирних

Розмова на тему Війна очима цивільних відбулась за участі музею Голоси мирних

Йшлося про висвітлення історій війни через різні форми: перенесення історій людей в художні тексти, документування та створення архівів задля збереження свідчень для майбутніх поколінь та історичної памʼяті.

Про важливість документування українцями власних історій говорила Наталя Ємченко — директорка зі зв’язків з громадськістю та комунікацій System Capital Management, членкиня наглядових рад Фонду Ріната Ахметова, Mariupol Reborn та “Серце Азовсталі”.

“Ми є вузлами, які ще мають змогу зануритися на три покоління назад та дізнатися історію цих поколінь, і мають змогу розказати, зберегти свою історію, те, що зараз з нами відбувається, ще для трьох поколінь. Наші усні історії — це головне джерело правди. Тому що велика історія, велика пам’ять — це все-таки певна інтерпретація. Для мене головний сенс документування власних історій – це повернення українцями собі вміння пам’ятати, та культури комунікативної, тобто персональної пам’яті”, – заявила Ємченко.

Існує думка про те, що літературу про війну важливо створювати вже після того, як події відрефлексовані. Євген Положій — письменник та журналіст — з цим не згоден.

“Я пишу під час війни, хоча я не воював. Наприклад, я написав роман „Іловайськ“, взявши свідчення учасників подій, військових волонтерів, цивільних. Всі, про кого я писав і люди, які читали, казали, що це дуже важлива книга. Якщо ти здобуваєш інформацію скрізь, записуєш свідчення людей, чому це не можна робити? Є десятки тисяч історій людей із того ж Маріуполя, яких я читав дуже багато, зокрема й на сторінках музею “Голоси Мирних”. Це чесні, прямі свідчення людей про злочини. Тому я не можу усвідомити, чому про це не можна писати”, – додав він.

Модерувала дискусію Олена Даниліна — кандидатка філологічних наук, доцентка катедри міжнародної журналістики Київського столичного університету імені Бориса Грінченка, тренерка освітніх програм, письменниця, казкова терапевтка.

Джерело