Згідно з новою пропозицією, яку можуть підтримати міністри оборони НАТО, коли зберуться в Брюсселі наступного тижня, союзники зобов’яжуться витрачати щонайменше 43 млрд доларів на рік на допомогу Україні, повідомили джерела видання.
Це відповідає середньому річному внеску з моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році,
НАТО визначить цілі пожертвувань кожної країни на основі відсотка від їх валового внутрішнього продукту, а потім, ймовірно, публікуватиме загальні показники в щорічному звіті.
За словами джерел видання, мета – забезпечити більшу прозорість щодо того, що союзники дають Україні, водночас м’яко чинячи тиск на тих членів, які не виконують своїх зобов’язань.
На США припадатиме близько половини допомоги, решту забезпечать інші 31 член альянсу.
Хоча новий план не потребуватиме додаткових коштів, НАТО сподівається, що він забезпечить Києву більшу передбачуваність щодо рівня підтримки найближчими роками. Союзники були вражені після того, як Конгрес США кілька місяців чекав на схвалення нового раунду допомоги, а також стурбовані тим, що можливе переобрання Дональда Трампа в листопаді може вплинути на фінансування України.
За словами співрозмовників Bloomberg, ця пропозиція користується широкою підтримкою майже всіх союзників, хоча Угорщина залишається найбільш складним питанням.
Джерела видання також кажуть, що Туреччина висловила власне занепокоєння щодо інших частин пакету для України, який має бути узгоджений лідерами у Вашингтоні.
НАТО також пропонує взяти на себе оперативні обов’язки очолюваної США Контактної групи з оборони України, яка координує постачання зброї в Україну приблизно 50 країнами. Під керівництвом верховного головнокомандувача НАТО такий крок міг би захистити структуру від будь-яких політичних змін, які можуть статися після виборів у США, пише видання.
Його джерела зазначили, що Туреччина закликала виявляти обережність, щоб будь-яка координація військової допомоги не створювала враження активнішої участі союзників у конфлікті.
План Столтенберга щодо фонду для підтримки України
У квітні Столтенберг запропонував створити фонд внесків союзників на суму 100 млрд доларів протягом п’яти років для України в рамках пакета, який мали підписати лідери країн-членів Альянсу на саміті у Вашингтоні.
Наприкінці травня Reuters повідомило, що союзники по НАТО вимагають, аби генсек цього тижня надав більшої ясності щодо свого плану. За лаштунками навіть деякі з найближчих східноєвропейських союзників України останніми тижнями стали більш стриманими щодо цього плану, цікавлячись, звідки і як буде взята така величезна сума грошей, повідомило агентство.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.