Яку правду розповість про шоколад дієтолог-ендокринолог?
У народі багато розмов про те, що шоколад — це панацея від депресії та джерело енергії. Але як воно там насправді, мало хто цікавиться. Тому спершу ми звернулися за консультацію до лікарки дієтолога-ендокринолога дієтологічного центру ArtDiet Наталії Мар’янової.
— Шоколад можна вважати природнім антидепресантом?
— Справжній гіркий шоколад є джерелом енергії завдяки високому вмісту вуглеводів. Також він містить триптофан — амінокислоту, яка стимулює вироблення серотоніну, гормону, що відповідає за настрій та емоційне рівновагу. Тому, так, вживаючи шоколад ми можемо покращити настрій. Крім того, шоколад містить магній, який допомагає знизити рівень стресу та розслабитися. Але це не є панацея від депресії та заміна професійного лікування!Проте шоколад багатий на антиоксиданти, які допомагають захистити клітини від ушкоджень та уповільнити процес старіння.
— Шоколад стимулює працездатність, як це робить кава?
— Шоколад — справжній помічник у підвищенні працездатності. Його унікальний склад, що включає теобромін і фенетиламін, стимулює роботу мозку, але він не такий ефективний як кофеїн в каві. Шоколад і кава можуть бути хорошими доповненнями, але не повністю замінити один одного.
— Шоколад викликає звикання?
— Шоколад має приємний смак та текстуру, які також можуть викликати позитивні емоції та забезпечити нам моментальне задоволення. Тоді ми асоціюємо шоколад із приємними емоціями та бажанням повторити це почуття знову і знову. В результаті шоколад може викликати звикання, але це не означає, що ми не можемо контролювати його споживання.
— Правда, що шоколад псує фігуру?
— Корисні властивості шоколаду не означають, що його можна вживати у необмежених кількостях. Калорійність продукту висока, адже склад включає — цукор, какао-боби, жири та інші інгредієнти, які можуть призвести до зайвої ваги та шкоди здоров’ю. Але невеликий шматочок (30 г) чорного шоколаду в першій половині дня — два або три рази на тиждень — може бути корисним навіть, якщо ви дотримуєтеся здорового способу життя та дієти. Також важливо пам’ятати, що деякі люди можуть бути алергічні до какао або інших інгредієнтів шоколаду. Насолоджуйтесь шоколадом, але не забувайте про помірність!
Правда про шоколад від масажиста-естета
Наступний фахівець до якого ми звернулися по правду — це масажистка-естет Вікторія Мельникова. Вона вже багато років займається професійним ручним масажем і спростовує деякі міфи про шоколад у сфері краси.
— Правда, що шоколад застосовується в косметології, бо він уповільнює старіння?
— Шоколад дійсно застосовується в косметології та естетиці тіла, як один із варіантів догляду, але він не є основним. Основа шоколаду — це олія какао, вітаміни А, В, D, F, магній, залізо, натрій, калій, кальцій. Набір корисних речовин поліпшує пругкість та колір шкіри, прискорює обмінні процеси в організмі, покращує зовнішній вигляд тіла. Допомагає усунути целюліт, відбувається потужна регенерація клітин, омолодження і прекрасне самопочуття. Наприклад, при популярній процедурі — шоколадне обгортання — використовується спеціальний чорний шоколад без добавок, до складу якого входить не менше 50% какао. А ось шоколадний масаж виконується на спеціальній шоколадній олії, яке змішують з олією виноградних кісточок та жожоба. У догляді за обличчям часто використовують шоколадні маски з добавками водоростей, фруктів, глини. У цьому випадку процедура дає миттєвий ліфтинг. Але якщо чесно, то це більше можна застосувати для спа-процедури і не так часто використовується, як про це думають. Зараз в естетиці багато варіантів та засобів, які спрощують догляд за тілом.
— Кажуть, що будь-яка шоколадна процедура дуже дорога?
— Це абсолютно доступна процедура, але є можливості зробити її ще кращою, додавши додаткові екстракти, сироватки та креми для завершення. Взагалі ціна залежить від того, що хоче сама людина. Я можу читачам «Одеського життя» запропонувати щось інше, не менш коритне та доступне за ціною — скраб для тіла на основі шоколаду: розтопіть 50 г чорного шоколаду на водяній бані, додайте 1 столову ложку олії виноградної кісточки або мигдалю (олію теж трохи підігріти) і все це зміщати з 1 чайною ложкою дрібної морської солі. Скраб робити двічі на тиждень. Шкіра стає пружною та гладкою.
Все, що ми не знали про шоколад від майстрині шоколатьє
Олена Бахтинська — керівник Львівської майстерні шоколаду в Одесі. В улюбленій діяльності вона понад десять років. Майстриня шоколатьє з проведення шоколадних майстеркласів знає все про виробництво шоколаду. Вона розкрила і навіть підтвердила деякі міфи про шоколад.
— Правда, що при виробництві шоколаду використовують пальмову олію?
— В Україні справді часто використовують пальмову олію під час виробництва шоколаду, бо вона є дешевим замінником олії какао. Наша країна є найбільшим споживачем пальмової олії в Європі. Вживати такий шоколад не дуже корисно для здоров’я, особливо дітей. Але зі свого досвіду можу сказати, що споживачів більше лякає наявність соєвого лецитину Е322 у складі шоколаду. Хоча харчова добавка, навпаки, дуже корисна і має природне походження: може бути рослинною — із сої або тваринною — з яєць. Цей емульгатор має здатність змішувати несумісні речовини, наприклад, воду з олією. Він запобігає кристалізації цукру, надає шоколаду гарної форми, ніжної структури та блиску. Взагалі соєвий лецитин корисний для мозку та серця, є гепатопротектором.
— Є чутки, що шоколад ще подорожчає, це так або ні?
— Так, це дійсно буде. І він уже дорожчає четвертий рік. Зараз спостерігається погана врожайність какао-бобів. Також у деяких регіонах шоколадні дерева хворіють, а попит на шоколад тільки зростає. Шоколадне дерево росте 200 років, але родить тільки 25 років. Збирають урожай двічі на рік — з листопада по лютий і в травні-червні. Одне дерево дає не дуже багато врожаю — від 1 до 2 кілограмів шоколадних бобів.
— Правда, що буває білий, молочний та рожевий шоколад?
— Чорний шоколад — це класика, у його складі олія какао, какао терте, цукор, соєвий лецитин, також можуть бути ванілін, горішки, кава, спеції тощо. Взагалі шоколаду без цукру не існує, його буде важко їсти та ковтати, якщо вказано, що шоколад без цукру, там буде замінник. Молочний шоколад має у складі все, що містить чорний, але до нього додають ще молочні продукти. Рожевий шоколад — це новий сорт шоколаду, його какао-боби «рубі» містять пігменти рожевого відтінку. Цей сорт рідкісний, вирощується в Бразилії, Еквадорі та Кот-д’Івуарі. На смак трохи фруктовий із легкою кислинкою. А ось білий шоколад помилково називають «шоколадом», адже його виробляють на основі олії какао та молочних продуктів. До речі, він є найкориснішим для дітей, але знайти натуральний продукт досить складно.
— Справжній шоколад містить від 70% кількості какао?
— Я не згодна з тим, що справжній шоколад — це 75 або 80% какао-бобів. Справжній шоколад, це той, що: блищить зовні і має матову основу та хрустить при розламі, твердий і не гнеться як пластилін за кімнатної температури. Також ознакою якісного шоколаду є недешева ціна та термін придатності: чорний шоколад збирається — 12 місяців, молочний — 10 місяців, білий — 8 місяців. Якщо у складі начинка, тоді термін може зменшуватися. Ось кілька порад, як виявити натуральність продукту:
- температура плавлення пальмової олії близько 40 градусів, а шоколаду — 30 градусів;
- шоколад із пальмовою олією не залишатиме сліди на пальці, а наші відбитки не будуть на самому шоколаді;
- справжній шоколад розпадатиметься на шматки і ніжно танутиме в роті;
- при перепаді температур на шоколаді виділиться масло какао і він «посивіє».
Також в Україні діють європейські норми виготовлення шоколаду вже кілька років. І згідно із законодавством і ДСТУ 3924 підроблений шоколад не можуть називати «шоколадом» — це «солодкий» або «глазурований» продукт.
— Кажуть, що український шоколад смачніше за європейський, це правда?
— Я б дуже хотіла, щоб це була правда, тому що наші майстри дуже талановиті. Хоча в Одесі, ще до початку війни у 2014 році, коли приходили лайнери з туристами, майже всі казали, що наш шоколад смачніший ніж в Європі.
Читайте також: Спробуйте незвичайний шоколад: з тютюном, сіном, васабі та навіть з беконом