Попри те, що тип, місце встановлення та основні характеристики котла пропонують представники проектної організації, яка готує документацію на монтаж джерела тепла, остаточний вибір обладнання лежить на власнику житла. Про те, як визначити необхідну потужність котла і які нюанси необхідно при цьому враховувати, йтиметься у цій невеликій публікації.
Особливості вибору газового котла для житла
Основне призначення котла – обігрів приміщення. Він має створювати комфортну температуру у будинку не за всі гроші світу. Тому важливо правильно визначити потрібну теплову потужність. Якщо вона буде недостатньою – котел працюватиме на межі та швидко вичерпає свій ресурс, про що свідчить досвід хлопців із сервісу з котлів «Одеса Ремонт». У разі придбання котла, потужність якого суттєво перевищує потреби в енергії для обігріву будівлі, газове паливо витрачатиметься нераціонально і вам постійно доведеться переплачувати. Крім цього, на стінах котла почне утворюватися конденсат, що скоротить термін служби опалювального приладу.
Що потрібно врахувати при виборі потужності котла
Головний критерій – площа приміщення. Для орієнтовного розрахунку використовують співвідношення: на десять квадратних метрів площі необхідно 1 кВт теплової потужності котла. Однак це співвідношення правильне лише для будинків зі стандартною висотою стель (до 2,5 метрів). Щоб точніше визначити необхідну потужність, крім площі приміщень необхідно врахувати:
- Наявність мансардних та підвальних приміщень. Вони також обігріваються і на це витрачається енергія котла. Тому до розрахованої потужності додають 25-30%.
- Поверховість будинку. На кожен поверх необхідно додатково передбачити 10-15% потужності котла.
- Якість теплоізоляції. Якщо будинок погано утеплений або зовнішні стіни недостатньої товщини, його опалити буде набагато складніше. Тому на компенсацію цих тепловтрат потрібно закласти ще 30% потужності.
- Кліматичний пояс. Для холодніших широт знадобиться потужніший котел.
- Наявність другого контуру (ГВП). Для нагрівання води доведеться мати запас потужності до 20%.
- Особливості та конфігурація системи опалення (тип радіаторів, наявність системи тепла підлога та ін.).
- Наявність у будинку примусової вентиляції також підвищує тепловтрати. І потрібно для компенсації втрат передбачити ще трохи потужності.
Якщо ви врахуєте всі ці нюанси, ваш котел забезпечить не тільки опалення, але й виконає всі інші завдання (підігрів води та ін.). Точніший результат дає розрахунок за спеціальною формулою, але цей метод застосовують фахівці.
Який котел підійде для вашого будинку чи квартири
Раніше багатьом власникам невеликих квартир та будинків доводилося відмовлятися від газового опалення через те, що в приміщенні не було куди поставити котел. Зараз виробники пропонують два варіанти котлів за способом встановлення:
- традиційні (підлогові);
- настінні.
Кожен із цих різновидів котельного обладнання має свої особливості, які дозволяють максимально пристосувати обладнання до реальних характеристик житла.
Підлогові моделі мають широку лінійку потужностей та можуть забезпечити теплом приватні будинки великої площі. Вони бувають із чавунними та сталевими теплообмінниками. Чавунні моделі мають компактні розміри, дуже стійкі до корозії, проте відрізняються крихкістю, що часто призводить до появи мікротріщин, проте їх термін служби при дбайливому використанні часто перевищує 50 років. Але головний їхній недолік – велика вага. Котли зі сталевим теплообмінником набагато легші за чавунні, але менш стійкі до корозії, яка виникає через конденсат на стінках теплообмінника.
Підлогові моделі можуть комплектуватись атмосферними пальниками або використовувати нагнітаючі вентилятори. Останні можуть мати потужність до кількох тисяч кВт, тоді як атмосферні лише до 80 кВт. Однак для підлогових моделей буде потрібно досить велике, часто окреме приміщення та спеціально обладнаний димар. Вага навіть сталевих моделей котлів перевищує 100 Кг.
Настінні моделі позбавлені більшості вад підлогових побратимів. Вони компактні (їх розміри перевищують розміри газових колонок), мають високий ступінь автоматизації й порівняно невелику вагу (максимум 80 Кг). У невеликий корпус поміщені всі необхідні вузли, включаючи теплообмінник, групу безпеки, циркуляційний насос, термометр та манометр, а також складну електроніку. При цьому вартість такого котла можна порівняти з ціною підлогової моделі аналогічної потужності. Вони можуть встановлюватись навіть на кухні (моделі із закритою камерою згоряння). Однак мають суттєві обмеження – їхня потужність зазвичай не перевищує 35 кВт.
Тому, якщо вам необхідно обігріти великий будинок з безліччю вільних площ, найкраще підійде підлоговий котел, а для невеликих будинків слід віддати перевагу настінним моделям.