США готуються до ударів по військових і дипломатичних об’єктах на Близькому Сході

США готуються до ударів по військових і дипломатичних об’єктах на Близькому Сході

Сполучені Штати планують часткову евакуацію співробітників свого посольства в Іраку та нададуть дозвіл членам родин військовослужбовців залишити кілька об’єктів на Близькому Сході через підвищені загрози безпеці в регіоні.

Чотири американські та двоє іракських джерел агентства не повідомили конкретні причини такого рішення.

“Держдепартамент постійно перевіряє питання присутності американських співробітників за межами країни, і це рішення було прийнято на основі нещодавнього перегляду”, – зазначила в коментарі Reuters прес-секретар Білого дому Анна Келлі, не надавши більше деталей.

За словами одного з чиновників Білого дому, президент США Дональд Трамп проінформований про відповідне рішення.

Загрозлива риторика Ірану

Водночас, як зазначено в Reuters, часткова евакуація відбувається на фоні зростання напруженості в регіоні, що залишається зоною конфлікту після 18 місяців війни в Секторі Газа.

Загострення в анклаві викликало стурбованість щодо ширшої ескалації конфлікту між США і Ізраїлем з одного боку, та Іраном і його союзниками з іншого.

Трамп неодноразово заявляв про можливість удару по Ірану в разі зриву переговорів щодо ядерної програми.

У середу, 11 червня, глава Білого дому висловив сумніви щодо готовності Тегерана припинити збагачення урану – основну вимогу Вашингтона.

Міністр оборони Ірану Азіз Насірзаде заявив, що Іран завдасть ударів по американських базах у регіоні, якщо “ядерні переговори” зазнають краху і буде скоєно такий удар.

США мають військові бази в Іраку, Кувейті, Катарі, Бахрейні та Об’єднаних Арабських Еміратах.

Міністр оборони США Піт Гегсет дав дозвіл на добровільний від’їзд сімей військовослужбовців з Близького Сходу. Це рішення, в першу чергу, стосується Бахрейну, де розміщено більшість цих родин.

“Держдепартамент планує впорядкований евакуаційний процес частини персоналу посольства США в Багдаді. Будуть використовуватись цивільні канали, але військові США готові надати підтримку, якщо надійде відповідний запит”, – підкреслив один з американських посадовців.

В МЗС Іраку підтвердили “часткову евакуацію” співробітників посольства США через “можливі загрози безпеці, пов’язані з потенційним загостренням у регіоні”.

Інший американський чиновник повідомив Reuters, що не було жодних змін в операційній діяльності авіабази Аль-Удейд у Катарі, де розташована найбільша військова база США на Близькому Сході.

Евакуаційні заходи не відбуваються, посольство США в Катарі працює в звичайному режимі.

Зростання напруженості в регіоні

На фоні повідомлень про евакуацію американського посольства з Багдада, ціни на нафту зросли на 3 долари – ф’ючерси на нафту марки Brent досягли 69,18 долара за барель.

Тим часом морське агентство Великої Британії застерегло від підвищення військової активності в регіоні, що може вплинути на судноплавство через стратегічні водні шляхи – Перську, Оманську та Ормузьку протоки.

Власникам суден рекомендовано дотримуватися підвищених заходів безпеки при проходженні через зазначені протоки, які межують з Іраном.

Військовий контингент США і ризик нових ударів

Ірак має відносини як зі США, так і з Іраном та розміщує на своїй території близько 2500 американських військовослужбовців. Ірак має збройні угруповання, інтегровані в структуру своїх сил безпеки.

З початком війни в Газі в жовтні 2023 року, ситуація в Іраку також загострилася – пов’язані з Іраном угруповання неодноразово здійснювали атаки на американські сили.

Крім того, Ізраїль проводив удари по іранських цілях у регіоні, в тому числі по бойовим формуванням в Іраку та Сирії.

У середу постійне представництво Ірану при ООН оприлюднило заяву: “Погрози “нищівною силою” не змінять фактів: Іран не прагне ядерної зброї, а мілітаризм США лише поглиблює нестабільність”.

Ця заява, ймовірно, стала відповіддю на коментарі командувача Центрального командування армії США, генерала Майкла Курілли, який заявив, що надав президенту “широкий спектр варіантів” для недопущення появи ядерної зброї в Ірану.