Відзначається, що документ отримав підтримку у вівторок, 1 липня, з незначною перевагою – 51 голос “за” та 50 “проти”.
Вирішальний голос на користь законопроекту дав віце-президент США Джей Ді Венс. Проти проголосували сенатори-республіканці Сюзан Коллінз, Ренд Пол і Том Тілліс, які виступили на боці демократів.
Очікується, що цей закон стане важливим досягненням Республіканської партії перед проміжними виборами 2026 року.
У Палаті представників республіканці мають мінімальну більшість, а відмова Тілліса балотуватися на наступний термін цього тижня дала демократам можливість здобути перевагу.
Тривалі переговори та консультації
Законопроект Трампа передбачає продовження дії податкових пільг, затверджених у 2017 році, а також містить низку передвиборчих ініціатив президента, у тому числі скасування “податку на чайові”, реформу програм соціального забезпечення, збільшення витрат на оборону та безпеку кордонів. Крім того, документом пропонується підвищення ліміту державного боргу на 5 трлн доларів.
“Сьогодні – це історичний день… і ми раді брати участь у чомусь, що зробить Америку більш сильною, безпечною та заможною”, – прокоментував лідер республіканської більшості в Сенаті Джон Тун після голосування.
За повідомленням Politico, рішення сенаторів стало хаотичним завершенням багатомісячних переговорів. Тун та організатор голосування Джон Барассо разом із іншими лідерами партії протягом ночі перед голосуванням намагалися переконати сенаторів, які вагалися, чи підтримувати запропонований документ.
Так, сенатор Ліза Мурковскі до останнього сумнівалася через положення законопроекту, які можуть вплинути на систему охорони здоров’я та економіку її штату Аляска. Для врахування її інтересів до фінального варіанту законопроекту було внесено податкову пільгу для капітанів китобійних суден. Однак частина пропозицій не була схвалена парламентським радником Сенату, що ускладнило переговори.
Поки республіканці вагалися, чи зможуть вони переконати Мурковскі, Тун і голови ключових комітетів провели зустрічі з Рендом Полом, який вважався найупертим противником законопроекту.
Примарні шанси у Палаті представників
Тепер республіканців чекає ще більша проблема – пакет має бути затверджений Палатою представників. Швидше за все, це відбудеться в середу, тому однопартійці Трампа ризикують не встигнути вкластися в самостійно встановлений дедлайн – 4 липня.
Згідно з даними Politico, схвалення документа в Палаті представників стане складним завданням. Багато положень, які викликають незадоволення серед республіканців у Палаті, вже спричинили опозицію в Сенаті.
Сенатор Коллінз протягом кількох днів попереджала, що не проголосує за законопроект, якщо її колеги не пом’якшать норму про обмеження податків для постачальників медичних послуг, які використовується багатьма штатами для фінансування програми допомоги малозабезпеченим категоріям населення Medicaid, адже також не збільшать фонд для сільських лікарень.
Проте її поправка не пройшла процедура голосування. Після цього вона звинуватила демократів у “лицемірстві”, оскільки вони проголосували проти пропозиції, яка могла б зменшити негативні наслідки закону. Тому після голосування вона зазначила, що “не могла підтримати зміни до Medicaid та інші положення”.
Дежавю Obamacare?
Том Тілліс порівняв політичні наслідки запропонованих змін до Medicaid зі схваленням закону про реформу охорони здоров’я та захист прав пацієнтів у США, відомого як Obamacare або ObamaAct, ухваленого 23 березня 2010 року. Після затвердження цього документа демократи зазнали нищівної поразки на виборах.
Після критики з боку Трампа та відсутності зусиль з боку лідерів Сенату, щоб заспокоїти його занепокоєння, Тілліс у неділю оголосив, що не буде балотуватися до Сенату на новий термін. Це стало сигналом про те, що він не змінить своєї позиції щодо президентського законопроекту.
Сенатор Ренд Пол завжди вважався найбільш імовірним голосом “проти” через свою категоричну незгоду з підвищенням, закладеним у закон, стелі державного боргу. Однак він був лише одним з чотирьох сенаторів-фіскальних “яструбів”, за якими уважно спостерігало керівництво.
Троє інших республіканців – Рон Джонсон, Майк Лі та Рік Скотт – врешті-решт підтримали закон, як і передбачали кілька їхніх колег кілька тижнів тому. Зусилля, спрямовані на переконання цієї групи, включали кілька зустрічей із Трампом, контакти з віце-президентом Вансом та нічну нараду з лідерами Сенату в неділю.
У межах того зібрання Тун погодився підтримати ініціативу Скотта обмежити обсяг коштів, які федеральний уряд надає деяким бенефіціарам Medicaid, починаючи з 2031 року.
В обмін на це Джонсон, Лі, Скотт та Синтія Ламміс погодилися розпочати дебати щодо законопроекту. Однак зрештою зміни так і не були винесені на голосування, бо кілька республіканців дали зрозуміти, що не підтримають її, і в неї не було шансів на ухвалення.
Позиція демократів
Сенатори від Демократичної партії планують використовувати ті ж аргументи, які зараз звучать серед республіканців, щоб атакувати їх під час виборчої кампанії наступного року.
Лідер меншості Чак Шумер після голосування заявив: “Ми будемо в усіх їхніх (республіканців. – ред.) штатах – усіма можливими способами”.
“Цей закон настільки невиправний, що один республіканець буквально вибрав піти у відставку, ніж голосувати “за” та знищити свій штат. Однак таких сенаторів було багато. Вони знали, наскільки це шкодить їхнім штатам, але не мали мужності – не мали “хребта” – проголосувати разом із своїми виборцями”, – прокоментував Шумер для журналістів.