“Китай єдиний, хто може вплинути на Іран. Якщо Китай перестане купувати іранську нафту, Іран впаде”, – повідомила генеральний консул Ізраїлю Равіт Баєр журналістам у Шанхаї.
Коментарі Баєр прозвучали на фоні загострення відносин між Ізраїлем і Китаєм через війну в Газі та недавні атаки на Іран, який є ключовим союзником Пекіна на Близькому Сході.
“Китай може чинити тиск на Іран, має політичний вплив на нього та може допомогти змінити шкідливу ситуацію в регіоні. Китай здатен на багато”, – зауважила Баєр.
Наразі Bloomberg повідомляє про невелику ймовірність того, що Китай здатен суттєво вплинути на Іран у сфері військової та ядерної стратегії.
Хоча Тегеран налагодив тісніші зв’язки з Пекіном і Москвою, він завжди відмовлявся від іноземного втручання у важливі політичні рішення.
Більше того, лідер Китаю Сі Цзіньпін, ймовірно, віддасть перевагу сфокусуватися на економічних відносинах з Іраном, вважають у Bloomberg.
“Я не вважаю, що Китай має намір стати посередником” (між Ізраїлем та Іраном – ред.). Бути посередником – це велика відповідальність, що вимагає значних коштів і серйозних рішень”, – підкреслила консул Ізраїлю.
Вона також зазначила, що відносини Ізраїлю з Китаєм – найбільшим торговельним партнером європейської країни після США – не значно погіршилися, незважаючи на конфлікти, що виникли в 2023 році.
“У нас і досі тривають конструктивні переговори. Навіть якщо в політичних питаннях ми не збігаємося, це не заважає нам співпрацювати”, – додала Баєр.
Війна проти Ірану та відносини РФ і Китаю з Тегераном
Видання нагадає, що під час 12-денної війни між Ізраїлем та Іраном були істотно пошкоджені військові та ядерні об’єкти Ісламської Республіки, а ряд високопосадовців у військовій та атомній сферах був убитий.
США виступили як посередники в мирних переговорах, що розпочалися минулого тижня, але Тегеран виявив скептицизм щодо тривалості цього перемир’я і наголосив на готовності до відповіді у разі відновлення агресії з боку Ізраїлю.
Що стосується Китаю і Росії – вони є головними партнерами Ірану серед світових держав та засуджують удари Ізраїлю, але при цьому не роблять значних кроків для підтримки Тегерана.
Крім того, Пекін активно закликає Ізраїль припинити конфлікт у Газі з ХАМАС та вжити заходів для вирішення питання про дві держави для палестинців, що, на думку прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху, може загрожувати безпеці його країни.
Також Bloomberg нагадує, що Китай купує приблизно 90% іранського експорту нафти, що становить близько 1,7 млн барелів на день.
Крім того, в 2021 році Пекін підписав угоду про стратегічне партнерство, в якій передбачено потенційні китайські інвестиції в Іран у розмірі 400 млрд доларів протягом 25 років.