Курс долара має бути більш гнучким

Курс долара має бути більш гнучким

Експерти Міжнародного валютного фонду зазначають, що стратегія Національного банку України (НБУ) щодо валютних інтервенцій на міжбанківському ринку має підтримувати гнучкість обмінного курсу.

“Відповідно до цілей програми та керуючись Стратегією НБУ щодо поступового переходу до більшої гнучкості обмінного курсу, а також повернення до ефективного інфляційного таргетування, роль обмінного курсу як амортизатора повинна бути підвищена”, – вказується у меморандумі.

У МВФ підкреслили, що коригування курсу відповідно до ринкових умов допоможе зберегти міжнародні резерви, що є особливо важливим у часи високої невизначеності. Це також запобігатиме накопиченню зовнішніх дисбалансів, що критично необхідно для відновлення стійкості у середньостроковій перспективі.

Зловживання інтервенціями для тимчасової стабілізації цін може зашкодити процесу відновлення інфляційного таргетування як інструменту конвергенції. Тому інтервенції повинні бути ретельно прораховані для забезпечення необхідного рівня резервів, додали в фонді.

Курс долара в Україні

Курс гривні до долара в Україні повністю контролюється НБУ. Центробанк реалізує це через продаж валюти на міжбанківському ринку. Потім банки реалізують частину цієї валюти на готівковому ринку, додаючи невелику комісію. Декларується, що курс долара зростає при збільшенні попиту і знижується при зменшенні. Проте, на практиці це не завжди відбувається.

Курс долара фактично залишався незмінним з кінця липня 2024 року, коли НБУ зупинив девальвацію гривні і таким чином почав боротися зі сплеском інфляції, викликаним неврожаєм та зростанням тарифів на електроенергію. Станом на 3 липня НБУ встановив курс на рівні 41,81 грн/долар, що є меншим у порівнянні з кінцем минулого року, коли він становив 42,03 грн/долар.

Режим інфляційного таргетування – це монетарна політика, коли центральний банк країни визначає чітку цільову величину інфляції (зазвичай у вигляді річного відсотка) та вживає заходів для досягнення цієї мети.

Після початку війни Україна відмовилася від цього режиму та наразі не повернула його повністю. НБУ використовує лише окремі його компоненти.

Актуальні та важливі новини про війну Росії проти України можна знайти на каналі РБК-Україна в Telegram.