Чи дійсно в Україні спостерігається зникнення горобців?
Експерт зазначає, що в Україні існує два основні види горобців:
- хатній;
- польовий.
“Дійсно, їхня популяція скорочується“, – підтвердив орнітолог.
Він додав, що по окремих територіях є публікації, які оцінюють подібні тенденції.
“На жаль, в Україні немає спеціальної програми для вивчення цього питання, адже держава наукові дослідження фінансує на мізерному рівні”, – пояснив фахівець.
Основні причини зменшення чисельності горобців
Пономаренко пояснив, що нинішнє зменшення популяції горобців зумовлене кількома факторами.
Одна з основних причин – це хімізація сільського господарства.
“Поля обробляються інсектицидами, гербіцидами та іншими хімікатами. Горобці, прагнучи вигодувати пухнастих пташенят і накопичити жир перед зимою, відвідують посіви зернових. Якщо ж ці культури оброблені, птахи їх не споживають”, – розповів вчений.
Він також підкреслив, що сучасні агрономічні технології досягли такого рівня, що після збору врожаю на полях залишаються практично без залишку.
“Отже, птахам не вистачає їжі”, – повідомив старший науковий співробітник природно-заповідного фонду.
Крім того, згідно з інформацією експерта, горобцям заважає зміна будівельних норм, оскільки нові матеріали використовуються для покриття дахів.
“У природі горобці зазвичай гніздяться в кулястих гніздах у розлогих деревних кронах. Перші роки вони облаштовували свої гнізда під солом’яними стріхами, а потім під шифером. Проте сьогодні будівельники закривають усі шпарини, внаслідок чого у горобців просто немає місця для гніздування“, – зазначив орнітолог.
Чи можуть горобці повернутися до старих звичок?
На думку Пономаренка, якщо і надалі з’являтимуться сучасні якісні будинки, то горобці можуть знову почати селитися в кулеподібних гніздах на деревах.
Спеціаліст підкреслив, що останні колонії таких гнізд на території Дніпропетровської області були зафіксовані у 1950-60-х роках.
“На сьогодні в нашому навчальному закладі (біорізноманіття та екології Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, – Ред.) зберігся зразок кулястого гнізда польового горобця, створеного в 2000-х роках”, – уточнив доцент.
Отже, на його думку, “горобець починає згадувати свої старі традиції”.
Скорочення популяцій горобців: наскільки це небезпечно?
Науковець зазначив, що зменшення чисельності горобців – це глобальна тенденція.
“У Великобританії за XX століття чисельність цих птахів зменшилася майже в дев’ять разів, адже їм стало важко знаходити їжу на полях”, – розповів Пономаренко.
Він також зазначив, що масове скупчення горобців колись було пов’язане з їхньою здатністю виживати на сільськогосподарських угіддях завдяки залишкам урожаю.
“Зараз горобці повертаються до своєї природної чисельності. Це поступово робить їх звичайним, а не надмірно чисельним видом. Можливо, в майбутньому ми не побачимо зграї у 50-100 горобців”, – пояснив експерт.
На завершення він додав, що це навряд чи призведе до серйозних наслідків.
“Я думаю, ні. Сучасний рівень трансформації екосистеми критично не загрожує горобцям. Навіть якщо їхня чисельність впаде, цей вид не стане червонокнижним протягом 10-20 років”, – підсумував орнітолог.