Польща розпочала випадкові перевірки на кордонах з Німеччиною і Литвою.
Це стало відповіддю на посилення контролю з боку Німеччини, що, згідно з словами прем’єр-міністра Дональда Туска, призвело до “асиметрії” у прикордонному режимі обох країн.
Відомо, що нові заходи триватимуть 30 днів і охоплять усі види транспорту, що може вплинути на приблизно 150 000 поляків, які щоденно їздять на роботу до Німеччини, включаючи завод Tesla під Берліном.
Перевірки також введені на кордоні з Литвою, через яку, на думку польської влади, зараз найчастіше намагаються потрапити мігранти після укріплення кордону з Білоруссю. У Варшаві повідомили, що будуть повертати нелегальних мігрантів назад до Литви.
Політичний контекст
Міграційна проблема в Польщі стала особливо актуальною після перемоги націоналіста Кароля Навроцького на президентських виборах 1 червня.
Водночас рішення Польщі є реакцією на більш жорсткі заходи з боку нової німецької влади, яка почала активніше контролювати пасажирів на кордоні.
У Німеччині правляча коаліція канцлера Фрідріха Мерца зазнає критики за тимчасовий контроль на кордоні, запроваджений попереднім урядом та посилений нинішнім.
Опозиційні “Зелені” вважають такі дії порушенням правил ЄС та популізмом, що шкодить єдності блоку в умовах загроз з боку Росії. Вони також попереджають про економічні наслідки для регіонів, де тисячі працівників залежать від безперешкодного пересування через кордон.
“Жорсткіші обмеження на свободу пересування негативно вплинуть на робітників і транскордонну торгівлю,” – зазначає речник “Зелених” з внутрішньої політики Марсель Еммеріх. Він підкреслює, що це створює реальну загрозу для економіки Німеччини.
Тим часом німецька промислово-торговельна палата попереджає, що якщо польські працівники не зможуть вчасно добиратися до роботи, існує ризик, що вони почнуть шукати іншу роботу, що ще більше загострить дефіцит кадрів у прикордонних регіонах, зокрема у Бранденбурзі.