Отруйні змії
В Україні зустрічаються три види небезпечних гадюк: гадюка звичайна, степова гадюка та гадюка Нікольського. У спекотну погоду вони проявляють особливу активність, адже як холоднокровні тварини потребують тепла для нормального функціонування.
Їх можна знайти на нагрітих камінцях, асфальтових поверхнях, у високій траві, неподалік водойм або на лісових полянках.
Укуси гадюк становлять найбільшу загрозу для дітей, літніх людей та тих, хто страждає на алергії. Після укусу можуть виникнути сильний біль, набряк, загальна слабкість, а також зниження артеріального тиску, що іноді призводить до фатальних наслідків. Тож у разі укусу важливо якомога швидше звернутися за медичною допомогою.
Щоб уникнути небезпечної зустрічі, не слід ходити босоніж або в відкритому взутті по високій траві. Перш ніж сісти на траву чи камінь, впевніться, що обране місце безпечне. Не намагайтеся прогнати змію палицею – це може спровокувати агресію.
Гадюка (фото: Freepik)
Павуки
Серед найнебезпечніших павуків в Україні виділяється каракурт, або “чорна вдова”. Цей отруйний павук найчастіше зустрічається у степових регіонах та на узбережжі Чорного й Азовського морів.
Укус каракурта може спричинити сильний біль, судоми, швидке погіршення стану здоров’я, а у разі відсутності медичної допомоги – серйозні наслідки. Найбільш активні самці цього павука припадають на липень, коли вони знайомляться з самками.
Ще один небезпечний вид – південноруський тарантул. Хоча його укус не є смертельним, він викликає інтенсивний біль, набряк і загальне нездужання. Цей павук часто трапляється в лісостепових та степових зонах.
Жовтосумий павук поширений по всій території України. Він не плете павутини, а зазвичай ховається в траві. Його укус може викликати почервоніння, біль та іноді нудоту.
Укус рідкісного павука-ерезуса (так званого “павука-сонечка”) може викликати неприємні симптоми, але серйозної загрози для життя зазвичай не становить.
Щоб уникнути укусу павука, потрібно бути особливо обережними під час роботи в саду, на городі, при зборі сухостою або перебуванні у покинутих будівлях.
Перед тим як вдягнути одяг або взуття, варто їх уважно перевірити, особливо якщо вони довгий час були на вулиці.
Каракурти водяться в Україні (фото: Вікіпедія)
Оси та шершні
У спекотну погоду активізуються оси, бджоли та шершні. Укуси цих комах викликають сильно дискомфорт, значні набряки, а у людей з алергією можуть призвести до анафілактичного шоку.
Щоб уникнути приваблення ос чи бджіл, не залишайте на відкритому повітрі солодощі, фрукти чи напої. Уникайте різких рухів біля гнізд і не намагайтеся відганяти комах руками.
Якщо бджола або оса сіла на вас, не намагайтеся її прихлопнути, краще спокійно її струсніть.
Укуси шершня можуть бути небезпечними (фото: Вікіпедія)
Кліщі
Хоча період найбільшої активності кліщів зазвичай припадає на весну та початок літа, їхня небезпечна присутність триває протягом усього теплого сезону, особливо у лісах та в високій траві.
Ці паразити можуть переносити серйозні захворювання, такі як хвороба Лайма (бореліоз) і кліщовий енцефаліт, які здатні завдати серйозної шкоди здоров’ю.
Тому важливо використовувати спеціальні репеленти перед відвідинами природи. Одягайте закритий одяг (долоні, штани, які рекомендовано заправляти в шкарпетки або взуття) під час прогулянок у лісі або місцях, де росте висока трава.
Після повернення з природи обов’язково оглядайте себе та своїх близьких на наявність кліщів, особливо в складках шкіри, за вухами та на голові.
Кліщі – небезпечні паразити (фото: Freepik)
Крім цього, у спекотні дні змінюється поведінка диких тварин (лисиць, кабанів, лосів, вовків тощо).
Шукаючи воду, їжу чи прохолоду, вони можуть виступати зі своїх звичних укриттів та наближатися до населених пунктів або місць відпочинку людей.
Тому важливо бути особливо обережними та дотримуватися правил безпеки, щоб уникнути небажаних і потенційно небезпечних ситуацій.