Медицина Швеції – як влаштована, зарплати лікарів, цікаві факти

Медицина Швеції – як влаштована, зарплати лікарів, цікаві факти

Лікарня: середовище для піклування

У Швеції лікування починається ще до візиту пацієнта до лікаря. Простір є невід’ємною частиною терапії.

Медичні установи проектуються з участю пацієнтів, лікарів, архітекторів і психологів. Світлі зали очікування, внутрішні дворики, кімнати для сімей з кухнями, тиша і природне освітлення—все це знижує рівень тривожності. У деяких лікарнях навіть передбачено окремі апартаменти для родичів пацієнта.

Автоматизація в коридорах і самокати для медиків

У шведських медичних закладах автоматизація є ключовою: стерильна білизна, інструменти й ліки доставляються роботизованими візками, що знижує ризики інфекцій та полегшує навантаження на персонал.

Лікарі переміщуються між корпусами на електросамокатах, які оснащені відсіками для медичних матеріалів. Деякі медичні кластери навіть мають власні гелікоптери для екстреної допомоги.

У лікарнях Швеції в коридорах їздять роботи (фото надане пресслужбою)

Пацієнт як партнер

Шведська система охорони здоров’я інтегрує пацієнта в процес ухвалення рішень. Зокрема, у країні функціонують пацієнтські ради, до складу яких входять представники вразливих груп.

Їхня думка враховується під час планування медичних послуг, змін графіків роботи лікарень або відкриття нових відділень.

Первинна медична допомога – в пріоритеті

Більше 80% звернень у Швеції вирішуються на рівні сімейних лікарів, а госпіталізація вважається крайнім варіантом. Первинний медичний рівень повинен бути не тільки професійним, але й доброзичливим і доступним.

Роботи в коридорах і зарплата від 5 тисяч євро: що найбільше вражає в лікарнях Швеції

Українські лікарі на стажуванні у Швеції (фото надане пресслужбою)

Прозоре фінансування та справедливі зарплати

Медична система фінансується з податків. Пацієнт сплачує фіксовану суму (10-30 євро) за прийом, але після витрат у 120 євро всі послуги стають безкоштовними.

При цьому винагороджуються не просто послуги, а результати: медичні заклади отримують фінансування за досягнення конкретних медичних цілей.

Лікарі заробляють від 5 000 до 7 000 євро, тоді як медсестри отримують близько 3 000 євро. Додаткові виплати передбачені за наставництво, якість роботи та участь у реформах. Постійне навчання є обов’язковим для всіх медичних працівників.