Головні аспекти:
- Петиція про скасування статуту Одеси була подана 25 червня 2025 року, однак все ще залишається у статусі “очікує модерації”, незважаючи на вимоги закону про її оприлюднення або відмову протягом двох робочих днів.
- Активісти вважають, що місцева влада свідомо затягує цю процедуру, оскільки петиція може швидко зібрати необхідні підписи, що змусить раду її розглянути.
- З існуючого Статуту Одеси, на думку Бондаренка, випливають імперські та радянські міфи, що суперечать Конституції України.
Міськрада ігнорує петицію про скасування статуту міста згідно з власними правилами
Громадський активіст Сергій Бондаренко на своїй сторінці у Фейсбук повідомив, що його електронна петиція, подана 25 червня, про скасування чинного статуту Одеси, який він класифікує як “відверто проросійський”, поки що не оприлюднена на платформі електронних петицій міськради.
За словами Бондаренка, міська влада, ігноруючи власні рішення та вимоги законодавства, обрала тактику абсолютного ігнорування.
– Протягом двох робочих днів міськрада ані не опублікувала петицію на платформі, ані офіційно не відмовила, адже петиція відповідає вимогам Закону, – акцентує активіст. – На сьогодні, 9 липня, петиція вже одинадцятий робочий день має статус – “оприлюднюється”.
Згідно з процедурами розгляду електронних петицій, підтвердженими рішенням Одеської міськради (№2192-VIII від 26.06.2024 р.), петиція повинна бути опублікована протягом 2 робочих днів після подання, або, у разі невідповідності законодавству, автор повинен отримати офіційну відмову з обґрунтуванням. Жодні з цих вимог не були виконані.
Сергій Богдаренко вважає, що затримка – це не випадковість, а спланована політична стратегія. Він підкреслює, що влада усвідомлює: петиція швидко набереться необхідних 1000 голосів, що зобов’яже її до розгляду на сесії.
Цей момент, на його думку, становить політичну вразливість для міського голови Геннадія Труханова, який у 2022 році висловлював занепокоєння з приводу “зростання ненависті до всього російського” в інтерв’ю The New York Times, укладеному вже після початку повномасштабної російської агресії.
Причини, чому діючий статут Одеси можна вважати проросійським
Активіст також жорстко критикує зміст чинного Статуту Одеси, наводячи деякі його положення, які він класифікує як “ганебні”. Він виділяє в діючому статуті такі імперські та радянські міфи:
- Прив’язка Дня заснування міста до імперської дати (2 вересня – ред.), замість історичних фактів;
- “День визволення Одеси” згадується без уточнення, що це була зміна окупацій;
- В преамбулі Статуту згадуються “подвиги російських військових”;
- Російська мова закріплюється як “мова міжнаціонального спілкування”, що суперечить Конституції України.
Повний текст петиції — текст-петиції-щодо-скасування-статуту-міста-одеси
Бондаренко нагадує міському голові Геннадію Труханову та секретарю міськради Ігору Ковалю, що подані ним заяви зареєстровані, і відсутність відповіді протягом встановленого Законом терміну є підставою для звернення до суду. Також ним направлено офіційні звернення до Постійної комісії з питань НС, екології та цифрової трансформації з метою з’ясування причин порушення процедури.
“Мовчання міської ради – це не випадковість, а політична стратегія. Проте процес уже розпочато, і скасування ідеологічно застарілого Статуту — лише питання часу”, – підсумовує Сергій Богдаренко, закликаючи громаду поширювати інформацію та вимагати від влади відкритого розгляду та дотримання закону.
Зазначимо, що міськрада планувала змінити статут Одеси ще в 2024 році. Проведено громадські обговорення, затверджено новий проєкт. Але депутати міськради ще не розглянули його.