Чи може жінка тільки борщ варити?
Батько Надії – Іван Гроцький, багато років працював у Новокарбівському колгоспі «Родіна», а брат Іван обробляє поля господарства «Новатор» у селі Шелехове Ананьївської громади. З дитинства Надія полюбила техніку, згадуючи про батькові трактори МТЗ-80 та комбайн «Нива», на яких він працював.
– Я вихованка села і обожнюю землю. Батько часто брав мене з собою на роботу, і я частіше була в полі, ніж на фермі, де моя мама Зіна була дояркою. Пам’ятаю, як тато садив мене до себе на коліна і давав покермувати. Це було чудово, – розповідає пані Надія. – Але стати механізатором не вийшло, бо батьки не дозволили. А з весіллям та появою дітей мрія стати трактористкою відійшла на другий план. Мій чоловік Володимир та свекор Михайло були категорично проти. Чомусь чоловіки вважають, що жінка лише для домашніх справ. Я вважаю це неправильним. Тракторист – це професія, якою можуть займатися не лише чоловіки, особливо в умовах війни, коли чоловіків на селі не вистачає.
Не страшно жоден манікюр зіпсувати, ні у мазуті забруднитися

Понад п’ять років тому Надія Волошановська освоїла їзду на тракторі. Перш ніж сісти за кермо автівки, мопеда чи мотоцикла, вона научилася тракторувати. Спочатку вона покультивувала поля, сіяла пшеницю, а потім сіла за кермо комбайна.
– Тепер мій чоловік, який обробляє наші поля разом із 69-річним батьком, дозволяє мені допомагати їм. Я охоче долучаюсь до жнив, навіть незважаючи на можливість зламати нігті або забруднитися в мазуті.

Надія Волошановська також отримала консультації від викладачів Ісаївського професійного аграрного ліцею, де навчався її чоловік, а тепер навчається їхній син, майбутній агроном. Пані Надія навіть відвідала навчальний заклад, де познайомилася з технікою, отриманою в 2023 році в межах «Програми екстреного відновлення» за підтримки Японського агентства міжнародного співробітництва: трактор, дискова борона, плуг, культиватор та сівалка.

На Надію також впливає загроза закриття пошти у Троїцькому. Жителі змогли відстояти відділення від реформаторських нововведень, хоча графік роботи зменшився до трьох днів на тиждень. Все ж сотні жителів вчасно отримують передплачені 300 екземплярів газет, зокрема «Одеське життя» та «На пенсії», які доставляє досвідчена поштарка Наталя Рязанцева.
У вільні від роботи дні Надія сідлає мопед і мчить 15 кілометрів до Чайковецького, де розкинулися родючі поля, вирощені старанними трударями родини Волошановських.