Згідно з інформацією, наданою високопоставленим чиновником адміністрації США, існує загальна готовність до законопроекту, запропонованого сенатором-республіканцем Ліндсі Гремом. При цьому в Білому домі наполегливо зазначають, що документ повинен зберігати виключні повноваження президента в сфері зовнішньої політики.
Діюча редакція законопроекту передбачає можливість президента відкласти на термін до 180 днів введення 500-відсоткового митного тарифу на імпорт російської нафти та урану. Сенатор Грем повідомив, що готовий переглянути документ, щоб дозволити другу відмову за умови контролю з боку Конгресу.
Мети Трампа
Переміни, яких вимагає адміністрація, повинні зміцнити президентські повноваження у наданні таких винятків, усуваючи можливість втручання Конгресу, якщо Трамп вирішить скасувати санкції.
Представник адміністрації розповів Politico, що чинна версія проекту закону допускає, що зовнішньополітичні рішення президента можуть піддаватися мікроконтролю з боку Конгресу через ухвалення спільної резолюції про незгоду.
“Це для нас неприпустимо. Адміністрація не дозволить Конгресу здійснювати мікроконтроль над зовнішньою політикою президента. Законопроект повинен забезпечувати повну дискрецію (рішення на власний розсуд. – ред.) щодо винятків”, – прокоментував представник Білого дому.
Видання нагадало, що нова позиція Трампа щодо санкційного законопроекту обумовлена його зростаючим розчаруванням політикою Володимира Путіна, який проігнорував зусилля президента США з метою припинення бойових дій в Україні.
“Президент особисто вкладав свою репутацію, намагаючись переконати, що здатен домовитися про все і будь-де, але Путін ставить його під загрозу”, – зазначив один з політичних радників, близьких до Білого дому.
Лідер республіканської більшості в Сенаті Джон Тун проявляє обережність: він визнає “суттєвий прогрес” у співпраці з Білим домом над законопроектом, але також наголошує на потребі повної підтримки з боку Трампа.
В одній зі своїх промов у Сенаті в середу він зазначив, що документ теоретично може бути винесений на розгляд цього місяця, проте не надав жодних гарантій.
“Водночас, коментарі президента про те, що будь-які нові санкції проти Росії мають бути “на його розсуд”, підкреслюють головний пріоритет адміністрації – зберегти максимально можливу гнучкість та повний контроль над політикою США щодо Кремля”, – зазначає Politico.
Переговори тривають
Двоє осіб, ознайомлених із закритими переговорами на Капітолійському пагорбі, зазначили, що, хоча Білий дім в основному підтримує законопроект, узгодження міри президентських повноважень щодо винятків ще не завершено. Сенатор Тун підтвердив, що це питання все ще залишається предметом обговорення.
У Білому домі, відповідаючи на запитання про хід перемовин, послалися на нещодавні заяви Трампа.
Контрольований Республіканською партією Конгрес загалом підтримує адміністрацію Трампа – минулого тижня був ухвалений великий податково-бюджетний пакет, а також підтримано дії Білого дому в сферах торгівлі, імміграції та воєнних повноважень. Всі ці питання, відповідно до Конституції США, також належать до компетенції Конгресу.
У зв’язку з такою тенденцією, в адміністрації сподіваються, що фінальна версія санкційного законопроекту буде розроблена таким чином, щоб задовольняти вимоги Трампа, навіть якщо це вимагатиме зменшення ролі Конгресу в його реалізації.
Це означатиме відходження від підходу, застосованого в перший термін Трампа, коли законодавство щодо санкцій проти Росії передбачало процедуру перегляду з боку Конгресу.
Поточні переговори з Путіним
Окрім прагнення обмежити вплив Конгресу на зовнішню політику, бажання президента зберегти гнучкість також пов’язане із наміром залишити місце для можливого прориву в переговорах з Путіним, кажуть представники Білого дому.
У середу Ліндсі Грем заявив, що президент підтримує його законодавчу ініціативу. Сенатор відзначив, що “Трамп хоче отримати виняток – він його отримає” і додав, що “він контролює, як реалізуються санкції”.
“Трамп вважає законопроект “корисним”. Ми прагнемо працювати разом. Ми хочемо підтримати президента. Це спроба надати йому важелі впливу, яких у нього наразі немає”, – підсумував Грем.
Очікування республіканців
Законопроект уже підписали більше 80 сенаторів від Республіканської та Демократичної партій, що теоретично дозволяє подолати президентське вето. Однак більшість республіканців не готові просувати документ без явної підтримки з боку Трампа.
“Бажання просувати законопроект дійсно існує, але ризик полягає в тому, що президент в результаті вирішить, що він йому не потрібен”, – зауважив один із республіканців на умовах анонімності.
Розгляд у Сенаті попередньо заплановано на тиждень, що починається 21 липня. Водночас, деякі республіканські законодавці не зовсім впевнені в запевненнях Грема про повну згоду між сторонами. Вони прагнуть почути підтримку законопроекту особисто від президента.
Це є особливо актуальним для представників фракції “Америка передусім” у Республіканській партії, які часто критикували традиційний жорсткий підхід Грема.
Наприклад, сенатор-республіканець Джош Гоулі заявив, що планує особисто зателефонувати Трампу, щоб дізнатися його думку.
“Я знаю, що Ліндсі вже сказав, що підтримує законопроект… але я хочу зрозуміти, що сам президент про це думає. Вважаю за краще почути це безпосередньо від нього”, – підкреслив Гоулі.
І ще один анонімний сенатор-республіканець зазначив, що “якщо президент підтримує санкції – я їх теж підтримую” та додав, що довіряє президенту.
“Він є ключовою фігурою всіх переговорів. Сьогодні він розчарований Путіним, раніше був розчарований Зеленським. І він єдине лідер, здатний об’єднати обидві сторони”, – резюмував сенатор.