США збільшують виробництво ракет для систем ППО Patriot

США збільшують виробництво ракет для систем ППО Patriot

Армія США має намір витратити понад 1,3 мільярда доларів на придбання ракет для систем Patriot у рамках бюджету на 2026 фінансовий рік, що стартує 1 жовтня.

Відповідно до документів, що супроводжують бюджетний запит армії США на 2026 рік, 16 квітня профільна комісія, що займається визначенням потреб у зброї, підняла план закупівлі новітніх ракет Patriot з 3376 до 13 773 одиниць. Ці цифри носять рекомендаційний характер і не гарантують автоматичного схвалення витрат бюджету або контрактів у найближчому майбутньому.

В даний час Конгрес працює над законопроектами, що стосуються оборонної політики та виділення фондів для Пентагону, які можуть враховувати оновлені запити армії.

Видання зазначає, що збільшення прогнозованих обсягів закупівлі свідчить про бажання американських Збройних сил зміцнити систему Patriot на фоні зростаючого попиту з боку союзників і партнерів, які мають намір модернізувати свої системи протиповітряної та протиракетної оборони.

Найсучасніша модифікація ракети – Patriot Advanced Capability-3 Missile Segment Enhancement (PAC-3 MSE), розроблена компанією Lockheed Martin, має на меті перехоплення безпілотників, крилатих і тактичних балістичних ракет. Твердопаливні двигуни постачає компанія L3Harris Technologies.

Україна успішно використовує батареї та ракети Patriot, отримані від США і союзників, для захисту цивільного населення від російських повітряних атак. З часу повномасштабного вторгнення Росії в 2022 році, США надали Україні три батареї Patriot та кілька ракет-перехоплювачів.

Згідно з бюджетними документами, до 2024 фінансового року армія США придбала 2047 ракет PAC-3 MSE, ще 230 у 2024 році та 214 у поточному.

У проекті бюджету на 2026 рік армія просить 945,9 мільйона доларів на закупівлю 224 ракет: 549,6 мільйона – з базового бюджету, а 396,3 мільйона – у рамках операції Atlantic Resolve, що спрямована на укріплення обороноздатності НАТО в Європі.

Згідно з документами, нещодавно підписаний президентом Трампом законопроект про податки і витрати передбачає ще 366 мільйонів доларів на закупівлю 96 ракет-перехоплювачів.

Американські військові також широко використовують системи Patriot на Близькому Сході, зокрема для підтримки Ізраїлю і захисту авіабази Аль-Удейд у Катарі. Системи були задіяні під час ракетних атак з боку Ірану у відповідь на удари по ядерних об’єктах.

Голова Об’єднаного комітету начальників штабів генерал Ден Кейн повідомив, що американські військові з успіхом знищили 14 іранських ракет, які рухалися в напрямку власних позицій.

Директор програми протиракетної оборони Центру стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS) Том Карако заявив, що чотириразове збільшення обсягів закупівлі перехоплювачів є логічним кроком після багатьох років їх дефіциту. Але, за його словами, подолання нестачі вимагатиме справжнього бюджетного фінансування та укладання багаторічних контрактів.

“Навіть при цьому це буде непросто й не трапиться миттєво,” – відзначив Карако.

Представник армії США Стів Воррен підтвердив, що фінансування виробництва систем Patriot стабільно тривало протягом останніх кількох років, але “масштабне нарощування виробництва залишається складним завданням”.

У березні компанія Lockheed Martin оголосила, що її команда PAC-3 у 2023 році істотно збільшила обсяги виробництва, досягнувши рекордного показника – 500 ракет, що перевищує рівень 2022 року більш ніж на 30%.

Компанія також зазначила, що в 2025 році планує ще на 20% збільшити обсяги виробництва.

MIM-104 Patriot – американський зенітний ракетний комплекс, виготовлений групою американських компаній на чолі з Raytheon.

Ракета-перехоплювач модифікованого варіанту Patriot PAC-3 розвиває надзвукову швидкість до 3 Маха і здатна знищувати ракети ЗРК С-300 та С-400, а також надзвукові ракети Х-22 і аеробалістичні Х-47М2 “Кинджал”.

Система здатна одночасно виявляти та розпізнавати понад 100 повітряних цілей.