Будинок з орлом на Кінній: загадки, реставрація та одеська чарівність

Будинок з орлом на Кінній: загадки, реставрація та одеська чарівність

Основні аспекти:

  • Історичний об’єкт на Кінній, 12, вражає перехожих величезною скульптурою орла;
  • Не так давно тут відновили автентичні дубові двері 1912 року;
  • Одеський «дім з орлом» наповнений таємницями: дати та власники плутаються, але архітектурна краса та дух Одеси залишилися недоторканими.

Орел, що охороняє споруду

На вулиці Кінній, під номером 12, стоїть чотириповерхова архітектурна перлина, яка відома як «дім з орлом» або «дім з орлом-гігантом». Цей пам’ятник архітектури неможливо не помітити, і він спонукає зупинитися, щоб розгадати його секрети.

У лютому 2021 року «Одеське життя» питало про цю будівлю.

Фото зроблено в лютому 2021 року

Фронтон будівлі прикрашає величезний орел з розпростертими крилами – охоронний знак, що начебто оберігає дім від негараздів. І, по всій видимості, він виконує свою функцію! Хоча стіни потребують ремонту, фасад, дивом, залишився в чудовому стані, що для Одеси, де час іноді жорстокий, особливо під час повномасштабної агресії, виглядає як щасливий випадок.

Двері з витонченою різьбою

Ліпнина на стінах притягує погляд, немов запрошуючи «прочитати» історію кожного елемента. Однак справжнім відкриттям стали нещодавно відновлені двері, над якими працювала команда «Тисячі дверей Одеси». Як зазначають реставратори, ці двері, створені для будинку Ламзакі, надають нове значення простим речам: входу, фасаду, повазі до минулого. Хтось фотографує їхню витончену різьбу, діти заглядають крізь скло у під’їзд, а ті, хто не бачить, можуть доторкнутися до орнаменту руками – відчути дотик історії.

Одесский дом с орлом, двери, февраль 2021
Такими були двері в лютому 2021 року

Відновлені двері, виконані в модерному стилі архітектором Олександром Гольцвурмом у 1912 році з натурального дуба, знову служать мешканцям. Їх очистили від старих нашарувань фарби, вирівняли геометрію, укріпили конструкцію та відтворили втрачені елементи: каблуки, притворні планки і капітель фрамуги. Ґрати почистили, скло замінили на нове, і тепер світло знову проникає в під’їзд, повертаючи йому глибину, як сто років тому. Двері м’яко зачиняються, а фіксація шпінгалетами, замок і латунні накладки внизу спрощують їх використання з торбами чи візочками. Тиша, тепло, порядок – все тримається на цих деталях, а безпеку під’їзду забезпечує електроригельний замок.

Загадки, загадки…

Історія цього будинку наповнена загадками. Офіційна табличка датує його 1910 роком, вказуючи його як колишній прибутковий будинок пана Стамерова – присяжного повіреного, що викупив Театр Сибірякова (тепер Український театр) після пожежі. Однак табличка вказує 1913 рік, а джерела «PhotoBuildings» та «Тисячі дверей Одеси» заперечують це, стверджуючи, що дані помилкові. Натомість згадується Ламзакі як власник.

Однак, уважно придивіться: поряд із новою охоронною табличкою залишилася ще одна стара. Там написано: «Дімъ М.П. Крiунъ». Таким чином, ми отримуємо ще одну частину інформації… Архітектором міг бути Гольцвурм чи Лінецький: виглядає так, що ця «плутанина» лише додає шарму.

…А от розгледіти орла в деталях з вулиці непросто: він височіє високо, а гілки дерев створюють завісу.

Усередині дім не менш вражаючий – елегантні сходи та атмосфера минулого чекають на допитливих. Насолодіться виглядом орла-охоронця та відчуйте, як відреставровані двері повертають життя цьому історичному серцю Одеси. Будинок прекрасний і всередині – завітайте, не пошкодуєте!

Фото авторки