Хто такий Віталій Шабунін
Віталій Шабунін народився 26 листопада 1984 року у містечку Рівне. Він є українським активістом, блогером та громадським діячем, фокусуючи свою діяльність на антикорупційній сфері. Після навчання в університеті став депутатом Рівненської міської ради, будучи студентом п’ятого курсу.
У 2008 році Віталій переїхав до Києва, де долучився до роботи у громадській мережі “ОПОРА” та очолив Всеукраїнську фундацію регіональних ініціатив.
У 2012 році разом з Дарією Калинюк заснував “Центр протидії корупції” (ЦПК), де зайняв посаду голови правління. Під його керівництвом організація активно лобіює антикорупційне законодавство, контролює державні закупівлі та домагається електронного декларування доходів держслужбовців.
Віталій також очолював Раду громадського контролю при НАБУ з 2015 по 2016 рік і був членом Національної ради з питань антикорупційної політики в період з червня 2019 по червень 2020 року.
Обшуки у Центрі протидії корупції
11 липня ряд ЗМІ повідомив, що Державне бюро розслідувань провело обшуки у голови правління ЦПК Віталія Шабуніна за місцем роботи у Чугуївському районі Харківської області, а також за його домашньою адресою.
Згодом у ДБР підтвердили, що були озвучені підозри громадському активісту, який, за словами слідства, ухилявся від служби в армії та без дозволу користувався автомобілем, призначеним для ЗСУ.
Хоча ім’я не було озвучене, за інформацією джерел РБК-Україна, мова йде про Віталія Шабуніна, у якого в той день проводилися обшуки.
Йому інкримінують порушення за ч. 4 ст. 409 КК України – ухилення від військової служби в умовах війни, а також за ч. 2 ст. 190 КК України (в редакції на момент скоєння злочину) – шахрайське заволодіння чужим майном в значному розмірі. Санкції зазначених статей передбачають позбавлення волі до 10 років.
Реакція на обшуки і підозри
Виконавча директорка ЦПК Дарія Каленюк
Каленюк у коментарі для РБК-Україна підтвердила, що обшуки дійсно відбулися у Шабуніна.
“Обшуки проводилися без судового рішення, як у Чугуївському районі, так і в Києві. Це виключно в екстраординарних випадках, якщо прибуває серйозний злочинець, або спостерігається невідкладний обшук, при якому відключають телефони та планшети. Вони не дочекалися адвоката та почали обшук без його присутності, він прибув лише наприкінці”, – розповіла вона.
Заява депутатської фракції ПП “Голос”
Фракція “Голос” вважає ці дії політично мотивованим тиском і спробою розправи. Використання силових структур в політичних цілях є неприпустимим у демократичній країні.
“Застосування правоохоронних органів для тиску на політичних опонентів влади набуває системного характеру. Це особливо небезпечно в момент, коли ворог намагається розколоти суспільство, тоді як опоненти серед членів ЄС критикують Україну та намагаються зірвати процедуру вступу”, – заявив член депутатської фракції ПП “Голос” Ярослав Юрчишин.