Підписання угоди відбудеться у четвер, 17 липня, у Лондоні, на нього запрошені прем’єр-міністр Кір Стармер та канцлер Німеччини Фрідріх Мерц.
Основи для цієї угоди закладені під час зустрічі Стармера з його попередником Мерца, Олафом Шольцем, в серпні 2024 року в Берліна. Тоді британський уряд прагнув виділити цю угоду як “частину більш широкого перезапуску, основаного на новому дусі співпраці”.
Лідер німецьких консерваторів Мерц неодноразово висловлював співчуття з приводу виходу Великої Британії з ЄС і зазначав готовність працювати спільно зі Стармером, щоб протистояти таким викликам, як торговельна політика адміністрації президента США Дональда Трампа і агресія Росії в Україні.
Мерц прибуває до Лондона через тиждень після офіційного візиту президента Франції Еммануеля Макрона – першого європейського лідера, який відвідав Британію після Brexit, що стало свідченням покращення англо-французьких відносин.
Протягом візиту, Стармер і Мерц планують підписати угоду під час церемонії в Музеї Вікторії та Альберта в Лондоні.
Оборонний аспект
Високопоставлений представник уряду ФРН повідомив Bloomberg про те, що зобов’язання про взаємну оборону відповідає на два основних виклики:
- посилення агресивних дій з боку Росії;
- підвищене занепокоєння європейських союзників щодо відданості США своїм зобов’язанням у НАТО під час президентства Дональда Трампа.
Водночас, як зазначив співрозмовник, нова угода не є альтернативою принципу колективної оборони, закріпленому в статті 5 Північноатлантичного договору.
Раніше видання також підкреслило, що для Німеччини оборонна компонента є особливо важливою, оскільки Велика Британія та Франція є одними з двох ядерних держав у Європі. Незважаючи на те, що ФРН не має власної ядерної зброї, їй доступна захисна “парасолька”, яку США розгорнули над європейським континентом.
Проте, представники німецького уряду підкреслюють, що питання ядерної зброї не згадується у тексті нової угоди.
Спільний ракетний комплекс
Відповідно до угоди, Стармер і Мерц планують спільно реалізувати програму створення нового далекобійного ракетного комплексу – системи глибокого високоточкового удару (Deep Precision Strike) протягом найближчих десяти років.
Очікується, що ця система матиме дальність ураження понад 2000 кілометрів та сприятиме зміцненню оборонного сектора не лише Великої Британії, але й країн ЄС через “значні промислові інвестиції”.
Нелегальна міграція та торгівля
Угода також передбачає заходи у сферах торгівлі, транспорту та боротьби з нелегальною міграцією, що є частиною зусиль щодо пом’якшення негативних наслідків Brexit.
Зокрема, відомо, що Німеччина зобов’язується внести зміни до законодавства про кримінальну відповідальність за сприяння незаконній міграції до Великої Британії до кінця поточного року.
Крім того, лідери обговорять актуальні переговори між ЄС і США щодо укладення торговельної угоди.
Згідно з інформацією німецьких урядових джерел, Мерц закликає до швидкого укладення угоди між ЄС і США та вважає нову угоду Трампа зі Стармером потенційною моделлю.
Внутрішня політика
Водночас, Bloomberg зазначає, що лідери двох країн можуть використати підписання нової угоди для відвернення уваги від внутрішньополітичних труднощів.
Стармеру нещодавно довелося пройти через ряд суттєвих змін у політичному курсі, що підкосило репутацію уряду в сфері фінансової дисципліни.
“На міжнародній арені йому зараз явно комфортніше. Ця угода символізує його прагнення відновити європейські відносини після Brexit і дозволяє тимчасово зосередитися на внутрішніх питаннях”, – зазначила Джемма Лумс, викладачка порівняльної політики в Університеті Кіля.
Водночас, Мерц стикається зі зростаючою роз’єднаністю в правлячій коаліції: його консервативний блок ХДС/ХСС та соціал-демократи розходяться у поглядах на величезну кількість питань, від реформ соціального забезпечення до судових призначень, що вже викликало порівняння з минулими суперечками в уряді Шольца.
Інвестиційні перспективи
Крім політичних аспектів, прем’єр Стармер також анонсуватиме нові комерційні інвестиції на суму понад 200 мільйонів фунтів стерлінгів (268 мільйонів доларів), які дозволять створити близько 600 нових робочих місць.
Серед запланованих інвестицій:
- первинне розширення виробництва за межами Німеччини компанією STARK, що спеціалізується на оборонних технологіях, з новим об’єктом у місті Свіндон;
- інвестиція у 50 мільйонів фунтів в Великій Британії від німецької компанії Cognigy GmbH, що працює у сфері розмовного штучного інтелекту;
- намір Siemens Energy AG створити 200 нових робочих місць та набрати 100 нових стажерів та випускників з осені цього року.