як прибрати металобрухт з вулиць та дворів

як прибрати металобрухт з вулиць та дворів

Про безхазяйне авто і комунальний колапс

Олена, одеситка, згадує про випадок, коли залишений автомобіль став причиною затоплення цілого будинку. Допомогти мешканцям не вдалося ні поліції, ні рятувальникам.

– У нашому дворі на Сегедській трапилася аварія з каналізацією, – ділиться дівчина. – Вода затопила весь двір. Люди скаржилися в комунальні служби і інші інстанції тисячі разів. Але ліквідувати аварію виявилося неможливо через абсурдну причину: треба було прибрати автомобіль, що стояв у дворі на місці, де проводилися роботи.

Цей автомобіль стояв без нагляду вже тривалий час, і знайти його власника не вдалося. Аварійники просто розводили руками, кажучи: питання з безхазяйним авто вирішуйте самі.

– Через тиждень, коли вода вже піднялася по коліно і затопила під’їзди, приїхали поліція і ДСНС. З’ясувалося, що власник автомобіля зараз воює на фронті. Зв’язалися з його родичами, але це не врятувало ситуацію. Поліція і рятувальники не змогли нічим допомогти – евакуатор не приїхав, – з іронією зазначає Олена. – Врешті-решт, кілька чоловіків, які живуть у нашому будинку, просто підняли машину і перенесли її, звільнивши місце для ремонту. Потім автомобіль залишався там ще місяць, поки власник не повернувся і не забрав його.

нікому не потрібне

«Нам пощастило, що вони не стоять на каналізаційному люку»

Олексій Масенко, мешканець будинку по вулиці Тополина, 10, зазначає: – У нашому дворі багато машин, які довго не використовуються, а власників знайти неможливо: можливо, когось призвали на фронт. Ці автомобілі стали немов пам’ятники. Нещодавно ремонт покриття заважали саме ці кинутих авто. Ще пощастило, що вони не стоять на якому-небудь люку каналізації. Про місця для парковки я вже мовчу: це постійні незручності та відсутність місця, щоб припаркуватись після магазину або базару. І куди звертатися за допомогою теж не знаємо.

на вічному приколі
комфортабельний салон

Куди звертатися: міські служби евакуацією не займаються

В Одесі залишених автомобілів чимало. Час від часу мешканці, втомлені від споглядання іржавих машин у своїх дворах або від займаємо їх паркомісць, звертаються до міськради з проханням про евакуацію покинутих авто. Але, на жаль, як розповідає голова транспортної комісії Петро Обухов, такі зусилля поки безрезультатні. Одеса не має жодної міської служби, яка б займалася евакуацією автомобілів.

– Важливо зазначити, що у нас в Конституції йдеться, що в окремих випадках приватну власність можна стягувати. Автомобілі також є приватною власністю. Тому єдиний правильний вихід – це прийняття Верховною Радою закону, який легалізував би цю процедуру, – вважає Петро.

Законопроєкт «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо порядку набуття права власності на безхазяйні транспортні засоби» був поданий до Верховної Ради ще в 2023 році. Хоча він потребує доопрацювання, його навіть не обговорювали.

коли двірники не потрібні
кава та круасани

Як знайти власника або евакуювати кинутий автомобіль?

На сьогодні, згідно із законодавством, поки у машини є господар – це приймається за замовчуванням, – забирати її з паркінгу комунальні служби не можуть. Це рівносильно крадіжці.

У міськраді підтвердили, що такі питання є зоною відповідальності Національної поліції.

Поліція може евакуювати автомобіль, лише якщо він припаркований з порушенням правил дорожнього руху. У дворах ж паркування абсолютно правомірне. Звичайно, якщо автомобіль не стоїть на клумбі або біля сміттєвих баків. Тож, навіть якщо виникають комунальні проблеми, поліція не може торкатися законно припаркованого автомобіля.

У поліції підтвердили: якщо автомобіль залишено у дворі, його можна евакуювати лише після рішення суду про визнання майна безхазяйним. Після доведення відсутності власника автомобіль визнають «знахідкою», наприклад, від сусідів. Поліція мусить забрати авто на штрафмайданчик, і якщо протягом півроку власник не з’явиться, його можна буде продати або здати на металобрухт.

Звернутися до суду для цього може будь-хто з мешканців будинку, навіть ОСББ.

Також можна спробувати знайти власника через сервісний центр МВС і домовитися з ним.

Евакуація автомобіля, залишеного на вулиці, можлива, якщо він припаркований з порушеннями. У такому разі поліція має право діяти самостійно, склавши адміністративний протокол на власника. Для цього потрібно спочатку його встановити.

помий мене
і мене теж

Досвід Києва та Львова: як вирішують проблему? 

Ситуація з евакуацією безхазяйних машин в Одесі досить складна. Проте в інших містах це питання вирішують по-своєму.

Київ, наприклад, визнав старі безхозні авто відходами. Було складено список покинутих машин, зібрана комісія, яка займається їх утилізацією. Втім, це не те, що необхідно, зауважує Петро Обухов, оскільки законодавчо не визначено, коли закінчується «автомобіль» і починається «металобрухт».

У Львові розробили власні правила для позбавлення від безхазяйних машин. Тут хочуть очищати місто від автомобілів, які не використовуються хоча б місяць. Серед таких – ті, що мають ознаки невикористання незалежно від наявності власника. Після складання акту виявлення занедбаного транспортного засобу комісія розміщує повідомлення на лобовому склі. Через місяць, якщо власник не з’явиться, машину переводять на майданчик Нацполіції, а після оплати за зберігання її можна повернути. Якщо впродовж шести місяців ніхто не заявить права на автомобіль, його можна буде продати, а гроші покласти на спеціальний рахунок.

досвід киян
ніхто нікуди не їде

Без штрафмайданчика та евакуатора: чому Одесі важко перейняти досвід інших міст?

– У Львові це працює, але якщо у випадку, коли машину заберуть, а потім її власник знайдеться і подасть до суду, виникнуть серйозні проблеми, – говорить Петро Обухов.

На його думку, є два шляхи вирішення: вмовляти нардепів просунути закон – і Петро готовий цим займатися, або ж перейняти не зовсім законні процедури Києва чи Львова.

Втілити ці рішення буде непросто.

– Нам немає куди вивозити ці машини, – зізнається він. – Місто повинно побудувати майданчик для них. Земля для цього була виділена ще минулого року, але через брак фінансування роботи відкладено на наступний рік. Два евакуатори, що були подаровані німцями, підходять не для всіх ситуацій. Вони великі і займають майже три смуги руху. Крім того, не використовуються під трамвайними та тролейбусними лініями. Тож нам потрібен ще один звичайний евакуатор, але покупку поки не планують.

Петро Обухов
Петро Обухов

А поки що досвідчений водій радить: якщо «безпритульна» машина дуже заважає, попросіть друзів перемістити її у заборонене місце. Тоді її, ймовірно, заберуть.