НАБУ може втратити незалежність: що це означає

НАБУ може втратити незалежність: що це означає

Про що ухвалили рішення депутати Ради

НАБУ у співпраці з САП розглянули справи щодо корупціонерів на високих посадах: депутатів, мерів, представників міністерств та інших високопосадовців. Коли спікер парламенту Руслан Стефанчук заявив, що ухвалене рішення підпорядковує ці дві автономні антикорупційні структури Генеральному прокурору, депутати відреагували оплесками та вигуками радості.

Згідно з прийнятим документом Генпрокурор отримує можливість:

  • Передавати повноваження прокурорів САП іншим прокурорам;
  • Запитувати матеріали будь-яких кримінальних справ НАБУ та САП та пересилати їх іншим прокурорам для подальшого розслідування.
  • Видавати письмові інструкції для НАБУ, які вони зобов’язані виконати.
  • Переносити кримінальні справи, які веде НАБУ, до інших органів досудового слідства.

Чому це є негативним моментом, пояснили у міжнародній антикорупційній організації “Трансперенсі Інтернешнл”: 

– Генпрокурора призначають без проведення конкурсних процедур, він повністю підпорядкований політичній лояльності.

І додали, що це надає  VIP-імунітет особам з топкорупційних справ.

Закон набуде чинності після підпису президента Володимира Зеленського.

Реакція в Україні та за її межами

Голова НАБУ Семен Кривонос на пресконференції, що відбулася відразу після голосування, закликав президента не підписувати цей закон:

– Ми рішуче проти цього. Зараз ще є можливість підпису президента України. Просимо не підтримувати цей законопроєкт, а повернути його з відповідним вето, – зазначив директор НАБУ.

Багато політиків, експертів та представників громади вважають, що цей закон фактично знищить незалежність ключових антикорупційних органів країни.

Народний депутат з Одеси Олексій Гончаренко прокоментував рішення своїх колег так:

– Рада підтримала ганебний законопроєкт, що насправді ліквідує НАБУ та САП. ЗА — 263, я голосував ПРОТИ цієї ганьби. Цю безглуздість підтримали Слуги, Батьківщина та ОПЗЖ.

Депутат переконаний, що президент поставить підпис під законом вже сьогодні.

– Віктор Федорович повернувся в обличчі Володимира Олександровича, – додав він, вказуючи на те, що Зеленський демонструє диктаторські риси на кшталт Януковича.

Громадський активіст та волонтер Сергій Стерненко охарактеризував ухвалене рішення як “акт внутрішньої підривної діяльності в умовах війни”.

– Президент може або не підписати законопроєкт. Сподіваюсь на це. НАБУ та САП мають залишатися незалежними інститутами, – зазначив він.

Політичний блогер Роман Шрайк написав, що це рішення стане “справжнім шоком” для Європейського Союзу:

– Ми 10 років будували незалежну антикорупційну інфраструктуру, але як тільки вона стала справді важливою, все зруйнували за лічені дні.

Хоча первісна реакція з Європи була досить млявою, там традиційно висловлюють “занепокоєння”.

– Ці органи є критично важливими для програми реформ України і повинні діяти незалежно, щоб боротися з корупцією та підтримувати довіру суспільства, – наголосив речник Єврокомісії Гійом Мерсьє.

Він підкреслив, що без потужних та незалежних антикорупційних структур Україні можуть виникнути складнощі з набуттям членства в Євросоюзі.

Що стало причиною

21 липня співробітники СБУ та Офісу Генерального прокурора провели близько 80 обшуків у 19 працівників Національного антикорупційного бюро по різним регіонам України.

Детективів НАБУ звинувачують у державній зраді, незаконній торгівлі з Росією та корупційній діяльності в інтересах олігархів.

Державне бюро розслідувань також активізувало свої перевірки, зокрема вивчає старі справи про ДТП за участю детективів НАБУ.

Представники СБУ та ОГП перевіряють дотримання режиму охорони державної таємниці в САП — це стосується працівників НАБУ, які мають доступ до секретної інформації та здійснюють негласні слідчі дії.