Новий договір є продовженням угоди AUKUS, яку уклали Австралія, Велика Британія та США в 2021 році.
Цей документ підписали міністр оборони Австралії Річард Марлес та міністр оборони Великої Британії Джон Гілі в Джилонгу, штат Вікторія.
Новий контракт має на меті забезпечити Австралію атомними ударними підводними човнами протягом наступного десятиліття, щоб протистояти амбіціям Китаю в регіоні Індо-Тихого океану.
“Договір Джилонг дозволяє всебічну співпрацю у проектуванні, будівництві, експлуатації, обслуговуванні та утилізації наших підводних човнів,” – зазначено у заяві.
Цей договір є “зобов’язанням на наступні 50 років двостороннього оборонного співробітництва між Великою Британією та Австралією в рамках первинного рівня AUKUS”.
Згідно з інформацією, двосторонній договір стане основою програм розвитку підводних човнів обох союзників і, як очікується, гарантуватиме інвестиції на рівні 27,1 мільярда доларів у вигляді експорту протягом наступних 25 років.
Що слід знати про AUKUS
AUKUS – це найбільший оборонний проект в історії Австралії, яка зобов’язалася витратити 368 мільярдів австралійських доларів упродовж тридцяти років на цю програму, включаючи мільярди доларів інвестицій у виробничу базу США.
На початковому етапі Вашингтон планує продати Австралії партію підводних човнів класу Virginia. Перші з них повинні надійти на початку 2030-х років.
Згодом Велика Британія та Австралія спільно розроблять і побудують нову модель атомних підводних човнів під назвою SSN-Aukus, перші з яких очікуються на початку 2040-х років.
У той же час Пентагон розпочав перегляд цього угоди, оскільки адміністрація Дональда Трампа прагне перевести більше відповідальності на союзників та забезпечити адекватність власного флоту військових кораблів США.
Мета такого перегляду полягає в тому, щоб гарантувати, що союзники роблять більший внесок у колективну безпеку, а оборонна промислова база США може задовольнити внутрішні потреби.
Актуальні та важливі новини про війну Росії проти України можна знайти на каналі РБК-Україна в Telegram.