Наука в Україні буде фінансуватися по-новому – що зміниться, пояснення МОН

Наука в Україні буде фінансуватися по-новому – що зміниться, пояснення МОН

Які зміни чекають на фінансування науки

Трансформація наукової сфери в Україні відбувається через декілька важливих напрямів, основним з яких є перехід на нову модель фінансування наукових установ.

“Необхідно виявити спроможні інституції з серйозними досягненнями, значущими фундаментальними дослідженнями та успішними прикладними розробками, і надати їм додаткову підтримку”, – коментує Денис Курбатов.

У даний час в Україні проходить атестація близько 500 наукових установ. Це дозволить оцінити їх спроможність у проведенні наукових досліджень.

“Оцінка не базується лише на площах чи масштабах інститутів, а враховує 37 критеріїв, які вказують на вплив науки на економіку, обороноздатність та суспільний розвиток. Важливо, наскільки активно публікуються наукові статті, які саме це публікації, настільки грамотно залучаються грантові кошти, та в якій мірі встановлюється співпраця з бізнесом. Важливі також показники патентної діяльності і експертної роботи”, – зазначає він.

Очікується, що результатом стане нова формула фінансування.

“Вже розроблено постанову щодо формули додаткового фінансування. Прагнемо, щоб ці кошти дійшли до кожного відділу, лабораторії та науковця. Гроші будуть спрямовані на оновлення обладнання і розвиток установи, бо проблем вкрай багато: від комунальних питань до пошкоджених вікон від вибухів”, – підкреслює Курбатов.

Чи планують скорочувати працівників?

У цьому році до державного бюджету вже закладено додаткові 155 мільйонів гривень на фінансування першого етапу – введення формульного фінансування для найкращих НДІ у аграрній та суспільній сферах. Окрім цього, атестацію проходять інститути в таких напрямках: природничі, технічні, біомедичні, гуманітарні та безпекові.

“Загалом вже помітно, що великі й сильні установи демонструють вищі результати”, – додає спікер.

Як приклад, він наводить НДІ Українознавства, який у 2024 році, раніше підпорядковуючись МОН, приєднався до КНУ імені Шевченка. Незважаючи на певні критику, інститут вперше в своїй історії отримав одразу 2 з 4 грантів у відкритому конкурсі – раніше він зовсім не мав проєктного фінансування.

Завдяки ресурсам університету, зокрема грантовому відділу, та збереженню молодих кадрів і штату, інститут зміцнив свої позиції, залишаючись окремим підрозділом у структурі університету.

При цьому заступник міністра підкреслює, що питання скорочення науковців і звільнень не стоїть.

“Ніхто не має бути звільнений. Навпаки, працівники, що перейшли до потужнішої установи, отримують більше можливостей для розвитку як вчені. Атестація не має на меті знищення інститутів. Основне завдання – зміна моделі фінансування науки. Так, ми не можемо одразу збільшити фінансування в десятки разів, але надаємо можливості для отримання вищих зарплат, коштів на обладнання і розвиток”, – підсумував Курбатов.