Протягом своєї історії Росія не збудувала жодного авіаносця, адже єдиний корабель такого класу, “Адмірал Кузнєцов”, Кремль привласнив у України. Але ця крадіжка не зробила росіян щасливими – судно стало для них тягарем, а не цінністю.
Плетенчук зазначив, що СРСР та Росія ніколи не володіли справжніми авіаносцями. Те, що росіяни називають “авіаносним крейсером”, насправді є військовим судном з палубою для обмеженої кількості літаків.
За 70 років радянська влада не спромоглася збудувати жодного справжнього авіаносця – лише авіаносні крейсери. Всі суднобудівельні “таланти” росіян вистачило на те, щоб вкрасти український крейсер “Адмірал Кузнєцов”, який у 1991 році мав перейти до України.
“Не всі знають, що цей авіаносний крейсер був елементарно вкрадений. Коли відбувався розподіл Чорноморського флоту, росіяни залишили українську частину екіпажу на березі, терміново перегнали його на північ і включили до складу Північного флоту”, – розповів Плетенчук.
Згідно із словами речника ВМС ЗСУ, крадіжка не принесла росіянам щастя. Корабель обернувся для них тягарем. У Кремля відсутні технології, спеціалізовані літаки та можливості для якісного ремонту крейсера.
Росія не в змозі підтримувати корабель у робочому стані, оскільки він має численні проблеми – від машинного відділення до авіаційного устаткування на палубі. Таким чином, “Кузнєцов” став для росіян не предметом гордості, а серйозною проблемою.
Ганьба російського флоту
“Кузнєцов” знаходиться на ремонті з 2018 року, і за цей час на ньому сталося кілька інцидентів – аварія плавучого доку та декілька пожеж. Наприклад, наприкінці грудня 2022 року на кораблі виникла пожежа, яка остаточно прикувала “Кузнєцова” до причалів.
Складається враження, що російські чиновники перетворили корабель на величезну корупційну схему. На “ремонті” “Кузнєцова” могло бути “розпиляно” від 60 до 120 мільярдів рублів.
Раніше в Головному управлінні розвідки Міноборони України заявляли, що авіаносець РФ “Адмірал Кузнєцов” знаходиться у критичному стані. Також стало відомо, що частина його екіпажу була відправлена на фронт в Україні, а літаки почали використовувати для супроводу Ту-95МС.
А у липні 2025 року в Росії почали говорити про списання крейсера на брухт. Мовляв, корабель, збудований 40 років тому, більше не відповідає викликам сучасності.
Слідкуйте за терміновими і важливими новинами про війну Росії проти України на каналі РБК-Україна в Telegram.