Аліменти для матері-одиначки: як захистити права своєї дитини

Аліменти для матері-одиначки: як захистити права своєї дитини

Чому важливо встановити батьківство

Встановлення батьківства – це не лише про матеріальну підтримку. Це насамперед про права дитини: право знати своїх батьків, право на їхнє піклування та право на належний рівень життя. Навіть якщо зараз ви справляєтеся самостійно, забезпечення гідного майбутнього дитини – це відповідальність обох батьків.

Юридичні підстави для звернення

Сімейний кодекс України передбачає чіткий механізм встановлення батьківства для неодружених батьків. Це може відбуватися двома шляхами: через спільну заяву батьків або через судове рішення. Якщо батько відмовляється визнавати дитину добровільно, саме суд стає тим органом, який захищає інтереси дитини.

Підготовка до судового процесу

Перед поданням позову важливо зібрати всі можливі докази, які підтверджують відносини з батьком дитини. Верховний Суд у своїй практиці підкреслює важливість доказів спільного проживання, ведення спільного господарства до народження дитини або спільного її виховання. Особливу увагу варто приділити свідкам, які можуть підтвердити ваші стосунки.

Як діяти правильно

Звернення до суду не повинно перетворюватися на майданчик для з’ясування особистих стосунків. Зосередьтеся на фактах, які мають значення для справи. Важливо пам’ятати, що суд насамперед захищає інтереси дитини, тому вся процедура спрямована на встановлення істини та забезпечення належної підтримки для дитини.

Читайте також: Як дорослому встановити родинні відносини з померлим батьком

Необхідні документи та докази

  1. Свідоцтво про народження дитини
  2. Довідка про склад родини
  3. Докази, що підтверджують батьківство
  4. Довідка з місця проживання
  5. Довідка про статус матері-одиначки
  6. Довідка про інвалідність дитини (якщо є)
  7. Копії позовної заяви (4 екземпляри)

Якщо Ви звертаєтеся до місцевого суду, Вам важливо довести в судовому порядку, про те, що ви вели спільне господарство: разом відпочивали, спільно робили покупки для побуту, можливо Ви разом відвідували лікарів, що Ваші спільні знайомі, родичі знали, бачили ваш побут та можуть посвідчити Ваших відносини в суді, як свідки. Доказами визнання батьківства можуть бути Ваше листування, інші документи, пояснення.

Якщо це так, то можете в позовній заяві вказати про наявність таких свідків та заявити клопотання про виклик їх до суду.

Раджу Вам в позовній заяві і під час судового розгляду не деталізувати подробиці Вашого сумісного або інтимного життя, суперечки,  сварки, лаконічно викладайте те, що важливо для справи.

До суду Відповідач повинен надати довідку з місця роботи щодо розміру заробітної плати. Але якщо батько дитини не працює, просіть Суд  врегулювати питання аліментів на користь дитини не зважаючи на ці обставини батька.

Як правило, на підставі рішення суду, яким було задоволено вимогу про визнання батьківства, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає дитині нове Свідоцтво про народження, окрім того, Вам присуджуються аліменти на дитину.

Після судового рішення

Позитивне рішення суду відкриває новий етап у житті вашої дитини. Відбуваються важливі юридичні зміни: вносяться корективи до документів про народження, призначаються аліменти. Важливо розуміти, що встановлення батьківства означає втрату статусу матері-одиначки, але натомість ваша дитина отримує законне право на підтримку від обох батьків.

Висновок

Захист прав дитини – це важливий крок, який вимагає рішучості та правильного підходу. Не бійтеся звертатися до суду, адже це цілком законний спосіб забезпечити належну підтримку вашій дитині. Головне – підійти до процесу підготовлено та зосередитися на інтересах дитини.

Додаток: форма заяви в суд

 

До ________________  суду,

адреса, індекс, електронна пошта

Позивач: (П.І.Б.),

Адреса проживання, телефон, електронна пошта

в інтересах неповнолітнього (ї):

П.І.Б.,  дата народження,

адреса проживання

Відповідач: (П.І.Б. батька дитини), який проживає

адреса проживання, телефон, електронна пошта

Треті особи:

Орган опіки та піклування в особі міської ради

(юридична адреса, індекс, код ЄДРПОУ)

Відділ РАЦС управління  юстиції

(повністю вказати за Вашим місцем проживання)

(юридична адреса, індекс, код ЄДРПОУ)

 

Позовна заява
про встановлення батьківства та стягнення аліментів

Я, (прізвище, ім’я та по-батькові, дата народження), далі –  (Позивач) проживала з (прізвище, ім’я та по-батькові, дата народження), далі –  (Відповідач) без укладання шлюбу. Я народила дитину (вказати прізвище, ім’я, по батькові дату народження).

Відповідач є його (її) батьком, однак він відмовився подати в органи РАЦС заяву про реєстрацію батьківства і не надає мені матеріальної допомоги на утримання дитини.

Я оформила статус одинокої матері і запис про народження дитини був проведений за моєю вказівкою.

У мене складний матеріальний стан, і мої доходи складають (перерахувати).

Батьківство Відповідача стосовно дитини підтверджується наступними доказами: (навести докази, що свідчать про спільне проживання і ведення спільного господарства до народження дитини чи спільне виховання або утримання дитини, якщо це було після народження та інші докази, що підтверджують батьківство Відповідача).

Відповідно до статей 128 і 181 Сімейного кодексу України,

ПРОШУ СУД:

Постановити ухвалу щодо проведення судово-генетичної експертизи у справі про визнання батьківства щодо Відповідача.

  1. Встановити, що Відповідач (прізвище, ім’я та по батькові, рік та місце його народження, місце проживання) є батьком дитини (прізвище, ім’я та по батькові дитини, дата народження).
  2. Стягнути з Відповідача прізвище, ім’я та по батькові, рік та місце його народження, на мою користь аліменти на утримання дитини, починаючи з дати подання заяви до його (її) повноліття.
  3. В свідоцтві про народження дитини в графі «Відомості про батька» зазначити: «Прізвище, власне ім’я, по батькові» (Відповідача), скасувавши запис: «» (який наявний в свідоцтво про народження дитини).

Читайте також: Як встановити факт батьківства після смерті батька та на що може претендувати дитина

 



Джерело