Міжнародний бізнес, об’єднаний Американською торговою палатою в Україні, висловлює стурбованість щодо недавніх заяв та комунікацій деяких учасників законодавчої ініціативи, які стосуються запровадження експортних мит на олійні культури, зокрема сою та ріпак. Палата рішуче виступає проти таких заходів.
Як підкреслюється, ці дії порушують принципи ринкової конкуренції, суперечать євроінтеграційному курсу України і створюють нерівні умови для міжнародних трейдерів в порівнянні з іншими учасниками ринку, які є провідними іноземними інвесторами в економіку України та продовжують свою діяльність в умовах воєнного стану.
- Україна займає провідні позиції серед постачальників сої та ріпаку до Європейського Союзу. У випадку запровадження експортних мит для олійних культур національною політикою можуть з’явитися наступні ключові ризики:
- Фінансові втрати агровиробників – досвід 2017 року продемонстрував, що мита не стимулюють переробку, а навпаки – призводять до фінансових втрат для аграріїв та скорочення посівів олійних культур.
- Законодавчі ініціативи, що суперечать євроінтеграційним зобов’язанням України – запровадження експортних мит на олійні культури (сою та ріпак) є порушенням статті 31 Угоди між Україною та ЄС, згідно з якою обмеження експорту заборонені.
- Ризик дзеркальних заходів з боку ЄС – можливе введення обмежень на український експорт, зокрема на соєву та ріпакову олію, шрот, пшеницю, кукурудзу, яйця, цукор та інші товари.
“Американська торговельна палата знову закликає народних депутатів не підтримувати законодавчі пропозиції, що стосуються запровадження експортних регулювань для олійних культур, зокрема експортного мита на сою та ріпак, а президента України скористатися правом вето на такі ініціативи”, – наголошується в заяві.
Американська торговельна палата залишає незмінною свою позицію та неодноразово акцентувала увагу на негативному впливі запровадження експортних мит на олійні культури (сою та ріпак).
Також була передана позиція на найвищих рівнях відповідальним органам державної влади.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України ви можете знайти на каналі РБК-Україна в Telegram.