На що переважно витрачають кошти українці за кордоном
РБК-Україна опитала українських банкірів щодо структури карткових витрат їхніх клієнтів, які від початку повномасштабної війни виїхали за кордон України.
За даними директора департаменту розробок інноваційних технологій ПУМБ Дениса Воробйова, ТОП-категорії витрат клієнтів банку, які тимчасово перебувають за кордоном, від початку війни практично не змінюються. Найчастіше витрачають на продукти – 34% усіх клієнтів банку за кордоном оплачували цю категорію товарів у 4 кварталі 2023 року. Для порівняння, у 1 кварталі 2022 року цю категорію товарів оплатили 31% клієнтів за кордоном.
На другому місці рейтингу – кафе та ресторани: 21% у 4 кварталі 2023-го та 16% у 1 кварталі 2022 року.
Потім – аптеки: 19% у 4 кварталі 2023-го та 15% у 1 кварталі 2022 року.
А далі – одяг/взуття, АЗС (паливо та супутні товари), транспорт/готелі.
ТОП-3 країн, де найбільше транзакцій картками ПУМБ, – Польща, Німеччина та Чехія.
А от в Правекс Банку серед країн з найбільшою часткою закордонних операцій називають: Польщу, Німеччину, Іспанію, Ірландію, Нідерланди, Велику Британію, США та Італію.
Цікавою також є статистика банку щодо зростання частки витрат українців-клієнтів банку за кордоном від початку війни.
Так, за інформацією начальника відділу по роботі з фізособами головного управління роздрібного бізнесу Правекс Банку Олега Заяця, у 2022 році порівняно з попереднім, довоєнним роком загальна кількість карткових платіжних операцій зросла на 128 %, а загальна сума – на 91%. Тенденція до збільшення витрат зберігалась і протягом 2023 року, хоч і меншими темпами, ніж у 2022 році.
Мова йде про об’єми безготівкових платежів картками українських банків.
Нагадаємо, статистика Національного банку України дозволяє відслідкувати, як змінились об’єми і структура витрат українців за кордоном від початку повномасштабної війни.
Так, починаючи з квітня 2023 року загальний рівень щомісячних витрат українців за кордоном стабільно тримається на рівні трохи вищому за 1,3 млрд доларів. Зокрема, щомісячні витрати українців на особисті цілі перевищують 1 млрд доларів.