Безкоштовна кардіологія в Одесі: які послуги доступні пацієнтам

Безкоштовна кардіологія в Одесі: які послуги доступні пацієнтам

Що безкоштовно може направити сімейний лікар

– В межах Програми медичних гарантій НСЗУ пацієнти із кардіологічними захворюваннями мають право на безкоштовні дослідження та терапії, як на первинному, так і на вторинному рівні, – підкреслює Денис Чорний.

На первинному рівні – у сімейного лікаря або терапевта – можна отримати:

За направленням кардіолога безкоштовно доступні:

Як довго чекати безкоштовну діагностику?

Голова Південного міжрегіонального департаменту НСЗУ Денис Чорний

У разі гострого інфаркту міокарда або інсульту пацієнту мають бути надані безкоштовно:

А також:

Здається, що лікуйся та економ гроші. Однак із безкоштовними послугами не все так просто.

Черга на безкоштовну КТ може тривати місяцями, адже цю послугу пропонують всього в трьох міських лікарнях.

Безкоштовно зробити МРТ – майже неможливо. В нашому місті таку послугу надає лише Одеський регіональний клінічний протипухлинний центр. Тож на свою чергу можна чекати до пів року. В результаті одесит Володимир, який пережив уже два інфаркти, змушений був проходити МРТ в приватній клініці, де ціни стартують від 2000 гривень.

Про безкоштовне стентування: обіцянки та реальність

– Якщо пацієнта в лікарні доставила «швидка» у критичному стані, лікування повинно бути абсолютно безкоштовним – це включає екстрену госпіталізацію та подальші обстеження і лікування в стаціонарі, – запевняє Денис Чорний.

У таких ситуаціях направлення від сімейного лікаря не потрібно.

– Коли я потрапив у кардіологічне відділення по невідкладній допомозі, всі обстеження та аналізи були безкоштовними, – ділиться Володимир. – Мені запропонували безкоштовно зробити стентування. Це сталося ще до війни. Але після другого інфаркту стентування стало платним – стенти на той момент було неможливо знайти. Якщо терміново, дружина організувала матеріальну допомогу на роботі.

За словами Дениса Чорного, стентування пацієнтів з гострим інфарктом виконується в лікарнях, що входять до реперфузійної мережі – національного стандарту лікування гострих коронарних синдромів.

– Ці лікарні працюють цілодобово і мають необхідне обладнання та ресурси, – повідомив голова НСЗУ. – Стентування виконується швидко, зазвичай протягом 2-12 годин з моменту звернення. Державне фінансування покриває всі витрати: стент, ангіографію, витратні матеріали, ліки, реанімаційне спостереження, лабораторно-інструментальні дослідження та харчування.

Які препарати можуть безкоштовно отримувати пацієнти кардіологічних профілів

Спочатку всі ліки у лікарні Володимир отримував безкоштовно. Також безкоштовно проходив всі обстеження під час реабілітації. Проте поступово довелося купувати препарати прямо з власної кишені. На все лікування він витратив приблизно 40 тисяч гривень.

– Пацієнти, які шукають медичну допомогу, можуть отримувати деякі ліки безкоштовно. Завдяки програмі реімбурсації «Доступні ліки» НСЗУ надає ці препарати медичним установам, – зазначає Денис Чорний. – В список безкоштовних лікарських засобів для лікування сердечно-судинних захворювань входять препарати під міжнародними непатентованими назвами (МНН). Тобто – загальноприйнятими назвами активних складових лікарських засобів, що застосовуються в медицині та фармацевтиці всіх країн.

До них належать:

З 1 січня 2025 року до переліку безкоштовних додадуться комбіновані МНН, що включають дві діючі речовини:

Про програму «Доступні ліки»

Препарати, що містять ці активні складові, можуть надаватися хворим безкоштовно або з частковою доплатою не тільки в лікарнях, але й в аптеках, які приєдналися до програми «Доступні ліки», або у сімейного лікаря. Це право мають пацієнти з такими діагнозами:

Однак існує одна умова – вибрані препарати повинні бути найдешевшими брендовими медикаментами в цій аптеці.

– Після лікарні моя лікарка виписала мені ліки. Сказала, що в аптеці отримаю все це безкоштовно. Але тоді безкоштовно я зміг отримати лише «верошпірон». Інші ж препарати мені запропонували зі знижкою у вигляді вітчизняних аналогів, – згадує Володимир. – Проте моя чудова лікарка попередила: ніколи не намагайтеся брати аналоги ліків, які я вам виписала, дешевше або безкоштовно. Що в них «насипають» — невідомо. Якщо вам пропонують безкоштовно якісь замінники, йдіть до іншої аптеки. В результаті мені довелося купувати «бісопролол», «лівостор», «атерокард», «полокард».

Що робити, якщо вимагають оплату?

– Я регулярно проходжу обстеження у кардіолога. І зараз безкоштовно можуть бути лише аналізи крові та сечі. Навіть коли приходиш робити кардіограму, тобі кажуть: дайте, скільки можете, – зізнається Володимир. – Але якщо не дати, звісно, кардіограму теж зроблять.

– Якщо в клініці, що має угоду з НСЗУ, вимагають гроші за ліки чи послуги, які повинні бути безкоштовними, – це порушення закону, – підкреслює Денис Чорний. – Ви маєте всі права скаржитися та вимагати пояснення.

Інструкція: що робити, якщо вимагають гроші за безкоштовні ліки чи послуги

– Ніхто не має права вимагати оплату за лікарські засоби чи процедури, що входять до програми безкоштовної медичної допомоги, – стверджує директор міжрегіонального департаменту НСЗУ. – Не бійтеся подавати скарги, це ваше законне право. Чим більше таких скарг, тим менше буде зловживань у майбутньому.

Кардіологічні клініки Одеси, які підписали договір з НСЗУ

Укладені з НСЗУ угоди на кардіологічну допомогу в Одесі мають такі заклади: