На що вказує вага
Вага допомагає визначити індекс маси тіла. А от цифра, яка з’являється на вагах – це сума сухої маси тіла – м’язів, органів, кісток і рідини, такої як вода і кров, та жирової маси, так званої жирової тканини.
Сама по собі вага, без врахування зросту – і, насправді інших факторів – майже нічого не говорить про стан здоров’я.
Що таке індекс маси тіла
Індекс маси тіла або ІМТ – це специфічний показник, який при врахуванні зросту й ваги допомагає встановити, чи здоровою є вага.
ІМТ вираховують за наступною формулою: вага (кг) ÷ квадрат зросту (м) = ІМТ.
Наприклад, при зрості 165 см, і вазі – 60 кг, ІМТ можна порахувати так: 60 ÷ (1,65 х 1,65) = 22,03.
Цей показник інтерпретують так:
- цифра менше за 18,5 – вага недостатня;
- цифра від 18,5 до 24,9 – вага в діапазоні норми;
- цифра від 25,0 до 29,9 – вага надмірна;
- цифра від 30,0 і більше – ризик ожиріння.
Проте, як зазначає МОЗ, ІМТ застосовується для тих, хто старше 18 років. Щоб зрозуміти, чи є вага здоровою у дітей від двох років, при розрахуванні ІМТ, враховують також стать і вік, окрім зросту й ваги.
Крім того, стандартну формулу ІМТ не використовують при вагітності. До того ж сам по собі індекс маси тіла не може свідчити про стан здоров’я.
Адже м’язова маса, яка щільніша за жирову, збільшує вагу людини, виводячи показник ІМТ за межі норми – як от у професійних спортсменів.
Також ІМТ не враховує такі речі, як ваша генетика або попередні захворювання. Тож поставити будь-який діагноз може лише лікар після необхідних обстежень та аналізів – а самостійне визначення ІМТ, за відсутності медичної освіти, дасть досить мало.
Як часто варто зважуватися
Попри те, що зважування дає розуміння своєї ваги – що, можливо, питатиме лікар під час планового огляду – щоденне зважування не є універсальним рішенням.
Для однієї людини за певних умов щоденне зважування може бути корисним. Комусь достатньо лише раз на тиждень, комусь – на місяць.
Як часто зважуватися (ілюстрація: Freepik)
Як зазначає Дональд Хенсруд, доцент кафедри дієтології та профілактичної медицини Медичного коледжу клініки Майо, зі збільшенням ваги набирається не лише жир, але й м’язова маса.
Тож незмінна цифра на вагах зовсім необов’язково показує незмінність жирової тканини – особливо при регулярній фізичній активності.
В яких випадках треба регулярно зважуватися
Регулярне зваження може бути корисним, якщо мета – підтримувати вагу в нормі (набір маси або схуднення), яка визначається лікарем. А також – контролювати зміни в організмі для своєчасного виявлення можливих проблем.
Важливо пам’ятати і про збалансований раціон і фізичні вправи для підтримання здоров’я та регулярні медичні огляди – адже причиною зміни ваги, втоми, та інших ознак, може бути, наприклад, порушення обміну речовин, яке не зникне завдяки самостійно обраній дієті.