Питання про спадкоємця має величезний вплив не тільки на буддистів, але й на Китай, Індію та США. Це пов’язане із стратегічними, політичними та релігійними факторами.
Цього тижня в Дхарамсалі, Індія, проходитиме велика релігійна конференція, присвячена 90-річчю Далай-лами. У заході візьмуть участь більше ніж 100 буддійських лідерів, а також давній друг тибетців – актор Річард Гір. 5 липня Далай-лама візьме участь у молитвах, а 6 липня – виступить на урочистостях. Очікується, що саме в цей момент він озвучить перші підказки щодо свого наступника.
Процес вибору Далай-лами
Згідно з тибетською традицією, душа Далай-лами після смерті перероджується в новому тілі. Поточного Далай-ламу – Лхамо Тхондупа – визнали реінкарнацією у віці двох років. Його встановлення на трон відбулося у 1940 році в Потала-палаці, Лхаси. Відтоді він став не тільки духовним, а й символічним лідером Тибету.
Місце народження наступника
У своїй книзі “Voice for the Voiceless”, виданій у березні 2025 року, Далай-лама зазначив, що його наступник народиться поза межами Китаю. Під час нещодавнього виступу в Дхарамсалі він сказав, що незабаром буде представлена “рамка”, що визначить процес передачі титулу. Подробиці наразі не були розкриті.
Далай-лама також заснував у 2015 році Фонд Гаден Пходранг, який має на меті здійснити пошук і визнання наступного Далай-лами. Це завдання покладено на його найближчих помічників та духовенство в еміграції.
Позиція Китаю
Пекін стверджує, що має право затверджувати нового Далай-ламу, посилаючись на імперську традицію часів династії Цін (1793 рік) – коли імена реінкарнацій обирали з “золотої урни”. У Китаї вважають, що наступник має з’явитися виключно на їхній території та пройти контролюваний державою ритуал.
Проте сам Далай-лама закликає тибетців не визнавати кандидатів, яких призначитиме Комуністична партія Китаю, яка заперечує релігійну практику.
Реакція Індії та США
США та Індія відкрито підтримують право тибетського народу на незалежний духовний вибір. У 2024 році Джо Байден підписав закон, який зобов’язує Китай припинити тиск на питання спадкоємця Далай-лами.
Індія, де проживає понад 100 тисяч тибетців, вже давно стала притулком для Далай-лами з 1959 року. Його перебування тут є важливим геополітичним чинником в протистоянні з Китаєм.
Подальші дії
Далай-лама висловив ідею про можливу реінкарнацію в Індії, зазначивши, що його наступником може бути як хлопчик, так і дівчинка. Підготовка до передачі титулу вже стартувала, незважаючи на те, що традиційно це питання не обговорюється до смерті нинішнього духовного лідера. Але через тиск з боку Китаю тибетська спільнота вважає за необхідне діяти інакше.
Духовний лідер готує свою громаду до життя без нього. Ще у 2011 році він передав політичну владу обраному уряду у вигнанні, завершивши традицію духовно-політичного правління, що тривала 368 років.
“Ми повинні бути готовими до дня, коли Його Святості не стане”, – зазначила заступник спікера тибетського парламенту у вигнанні Долма Церінґ Тейкханг.