
За інформацією Головного державного санітарного лікаря Одеської області Дмитра Бондаренка, зустріти кліща можна не тільки в лісі, парку чи сквері, а й на будь-якому прибудинковому газоні. Найчастіше вони сидять у траві, на висоті 20-60 см, і лише зрідка потрапляють на невисокі кущові рослини.
Тому, знаходячись на лоні природи чи просто виходячи на прогулянку у парк, краще дотримуватись кількох простих правил захисту від укусів:
- перед прогулянкою для захисту треба скористатися репелентом – спеціальним засобом, найчастіше у вигляді аерозолю, що відлякує кліщів;
- дуже ретельно вибирати місця і ділянки для відпочинку. Це мають бути сухі сонячні галявинки, без зеленої рослинності, на відстані не менше ніж 5 метрів від дерев чи кущів;
- на відпочинок треба одягати щільний одяг (краще світлих тонів) з довгими рукавами та використовувати головні убори – дуже важливо, щоб кліщ не зміг дістатися тіла і волосистої частини голови. Взуття має бути закритим, а брюки краще заправити у шкарпетки;
- кожні пів години, а також після прогулянки проводити огляд себе, близьких, дітей та домашніх тварин;
- польові квіти з природи краще не приносити, аби не занести разом із ними непроханих гостей.
Якщо кліщ все-таки вкусив?
Якщо ви помітили кліща на тілі, треба негайно звернутися до найближчого медичного закладу для його видалення.
Якщо поблизу немає лікаря, видаліть кліща самостійно. Для цього можна використовувати спеціальний пристрій для видалення кліщів, що продається у ветеринарних аптеках («кліщосмик»). Треба притиснути його до шкіри, підсунути під кліща, акуратно розхитати «кровопивцю» з боку в бік (адже хоботок надійно «зацементовано» в ранці слиною тварини), а тоді повільно викрутити нападника (крутити можна в будь-який зручний для вас бік).
Якщо пристрою немає, зробіть це пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, або пінцетом чи петлею з нитки. Витягайте кліща поволі – без ривків. Важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, видаліть рештки стерильною голкою. Після видалення кліща ранку потрібно змастити антисептиком, а руки вимити з милом.
Куди в Одесі звертатись при укусі кліща
Постраждалому від укусу кліща дуже важливо спостерігати за своїм загальним станом і щодня вимірювати температуру тіла. Взагалі лікаря-інфекціоніста необхідно відвідати вже у першу добу після укусу для отримання рекомендацій з профілактики кліщових інфекцій. Кліщовий вірусний енцефаліт та кліщовий системний бореліоз (хвороба Лайма) діагностуються дуже складно і не відразу. Тому від того, як швидко ви звернетесь до фахівця, залежить ваше здоровʼя і життя.
Вилученого кліща можна доставити для дослідження до вірусологічної лабораторії ДУ «Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» (м. Одеса, Старосінна площа, 33), а також можна здати аналіз крові на наявність антитіл до інфекцій, переносниками яких є кліщі. Це краще робити через 2-3 тижні після укусу.
Читайте також: Обережно — кліщі! Як їх уникнути і що робити, якщо вони вже тут?