Хезболла планує скоротити чисельність озброєнь через посилення тиску

Хезболла планує скоротити чисельність озброєнь через посилення тиску

Ліванське ісламістське угрупування “Хезболла” ініціювало значний перегляд своєї стратегії після руйнівної війни з Ізраїлем. Як стало відомо з трьох обізнаних джерел, організація розглядає зміну своєї ролі як збройного руху, без повного роззброєння.

Ці внутрішні консультації, які ще не завершені та про які раніше не повідомлялося, свідчать про великий тиск, під яким знаходиться підтримуваний Іраном рух після досягнення перемир’я наприкінці листопада.

Ізраїльські сили продовжують завдавати удари по територіях, контрольованих “Хезболлою”, звинувачуючи її в порушеннях режиму припинення вогню, що сама організація заперечує.

Водночас, угрупування стикається з суттєвими фінансовими труднощами, вимогами зі сторони США про роззброєння та зниженням свого політичного впливу після формування нового уряду у лютому за підтримки Вашингтону.

Сила, яка стала слабкістю

Ситуація ускладнюється зміною регіонального балансу сил, особливо після ліквідації командування “Хезболли” Ізраїлем минулого року, що призвело до значних втрат в арсеналі та вбивств тисяч бойовиків.

Повалення сирійського президента Башара Асада у грудні викликало розрив одного з ключових маршрутів постачання зброї з Ірану. Як повідомляють джерела в регіональних службах безпеки та ліванських офіційних колах, Іран, який також згніченик війни з Ізраїлем, наразі має обмежені можливості для надання військової допомоги.

Згідно з інформацією високопоставленого чиновника, “Хезболла” проводить конфіденційні обговорення про свої майбутні дії. Малі комітети проводять зустрічі, дистанційно чи наживо, розглядаючи питання керівних структур, політичної ролі, соціальних ініціатив і озброєння.

За даними цього та ще двох джерел, “Хезболла” вирішила, що накопичений арсенал, який колись мав стримувати Ізраїль, став вразливістю.

“Хезболла мала надмірну силу. Уся ця потуга стала слабкістю”, – зазначив один із чиновників.

Під керівництвом Хасана Насралли, який загинув минулого року, “Хезболла” стала регіональним військовим гравцем, маючи десятки тисяч бойовиків, ракети і безпілотники для ударів по Ізраїлю. Вона також підтримувала союзників в Сирії, Іраку та Ємені.

Ізраїль вважає “Хезболлу” серйозною загрозою. Після обстрілу у відповідь на початок війни у Секторі Газа 2023 року, Ізраїль відповів авіаударами по Лівану, що переросли в наземну операцію.

Повного роззброєння не буде

Відповідно до умов перемир’я, “Хезболла” передала частину арсеналу зі зброєю на півдні країни Збройним силам Лівану. Хоча Ізраїль продовжує завдавати ударів по об’єктах, пов’язаних із угрупованням, заявляючи про їхню активність.

Зараз “Хезболла” розглядає передачу частини ракет і безпілотників, які становлять загрозу для Ізраїлю, в обмін на виведення ізраїльських сил з півдня країни та припинення ударів. Повного роззброєння не планується: джерела стверджують, що угрупування має намір зберегти легке озброєння та протитанкові засоби.

Армія Ізраїлю повідомила, що виконує власні операції на північному кордоні для ліквідації загроз та захисту населення відповідно до домовленостей між Ізраїлем і Ліваном.

Водночас, як зазначає Reuters, наміри “Хезболли” зберегти частину свого арсеналу суперечать вимогам США та Ізраїлю. Згідно з умовами перемир’я, укладеного за посередництвом США та Франції, Збройні сили Лівану повинні конфіскувати “всю незареєстровану зброю”, починаючи з територій на південь від річки Літані.

Ліванський уряд прагне встановити державну монополію на озброєння. Якщо “Хезболла” не дотримується цих вимог, це може призвести до загострення напруження з політичними опонентами, які звинувачують організацію в узурпації влади та втягуванні Лівану в зовнішні конфлікти.

Усі сторони заявляють про дотримання режиму припинення вогню, незважаючи на обопільні звинувачення в його порушенні.

Частина “ДНК” “Хезболли”

Озброєння є невід’ємною складовою ідеології “Хезболли” з моменту її заснування Корпусом вартових Ісламської революції Ірану у 1982 році для боротьби з ізраїльськими силами під час громадянської війни в Лівані.

Експерт Atlantic Council Ніколас Бланфорд, автор книги про історію “Хезболли”, вважає, що угрупування повинно обґрунтувати необхідність збереження озброєння, вирішити проблеми з витоками інформації та забезпечити стабільність фінансування для утримання своїх позицій у ворожому політичному середовищі.

“Вони раніше стикалися з труднощами, але не з такою великою кількістю одночасно”, – підкреслив Бланфорд.

Європейський чиновник, знайомий з розвідними оцінками, повідомив, що “Хезболла” зараз проводить активні обговорення свого майбутнього, проте конкретні рішення ще не затверджено. Він зауважив, що статус озброєного руху є частиною “ДНК” організації, тому перетворення на суто політичну партію буде надзвичайно складним.

Додаткова загроза

Близько десяти обізнаних про ситуацію джерел зазначили, що “Хезболла” прагне зберегти частину озброєння як на випадок майбутніх атак з боку Ізраїлю, так і через побоювання нападів сунітських джихадистів із сусідньої Сирії на схід Лівану.

Попри руйнівні наслідки війни – десятки тисяч людей залишилися без даху над головою, а великі території південного Лівану та околиці Бейрута були зруйновані – більшість прихильників угруповання відстоюють збереження його військової складової.

За інформацією джерел, пріоритетом “Хезболли” є надання допомоги постраждалим громадам. У грудні генеральний секретар Наїм Касем оголосив про виплату понад 50 млн доларів компенсацій, ще 25 млн знаходяться на етапі підготовки до видачі. Фінансові труднощі стають усе більш очевидними.

Джерела також повідомляють про дефіцит безкоштовних медичних препаратів у підконтрольних “Хезболлі” аптеках.

Фінансовий тиск

Угрупування покладає на уряд Лівану відповідальність за фінансування відновлення. Міністр закордонних справ Юсеф Раджі підкреслив, що міжнародні донори не надаватимуть допомоги до моменту, поки країна не здійснить тотальний контроль над усією зброєю.

У травні представник Держдепартаменту США зауважив, що підтримка відновлення Лівану є неможливою без роззброєння “Хезболли”.

Ізраїль, у свою чергу, також вживає заходів для обмеження фінансування угруповання. 25 червня ізраїльська армія оголосила про ліквідацію іранського офіційного особи, відповідального за перекази сотень мільйонів доларів збройним групам в регіоні, а також іншої особи в південному Лівані, яка керувала обмінним пунктом, що допомагав переказувати ці ресурси “Хезболлі”.

З лютого Ліван заборонив комерційні рейси між Бейрутом і Тегераном після того, як Ізраїль заявив, що “Хезболла” перевозить готівку з Ірану цивільними літаками. Понад те, ліванська влада посилила контроль в аеропорту Бейрута, зменшуючи можливості угруповання для ввезення коштів.

Такі дії викликали невдоволення серед прихильників “Хезболли” по відношенню до адміністрації президента Джозефа Ауна та прем’єр-міністра Навафа Салама, який був обраний всупереч волі угруповання.

Високий рівень підтримки

Попри це, “Хезболла” разом з партією “Амаль” здобула перемогу на місцевих виборах у травні, коли багато округів залишилися без конкурентів. Наступного року угруповання має намір зберегти свій вплив у парламенті.

Заступник головного редактора ліванської газети Annahar Набіль Бумунсеф назвав майбутні вибори “екзистенційною битвою” для “Хезболли”.

“Вони використовуватимуть всі можливості: по-перше, щоб виграти час і уникнути роззброєння, а по-друге, щоб здобути політичні та соціальні позиції”, – наголосив він.