У нашому новому випуску на YouTube-каналі дослідник Одеси Олександр Отдельнов запрошує поринути у справжній оазис Черемушок — парк Марка Твена, який раніше носив ім’я Горького. Це єдиний парк в Одесі, розроблений до забудови спального району та розміщений у його центральній частині.
З цього відео ви дізнаєтеся:
З чого починався парк
Важко уявити, але колись ця територія, де зараз розташований чудовий парк, була далекою від центру міста і слугувала військовим полігоном, відомим як «Стрілецьке поле». Після початку будівництва одеських Черемушок тут виникла величезна будівельно-промислова база. Коли зведення району добігало кінця, базу перемістили, а на її місці, серед залишків будівельних матеріалів, почали формувати зелену зону.
У благоустрої нового парку активно брали участь студенти-комсомольці з найближчих гуртожитків, на «честь» чого він і отримав свою первісну назву – ім’ям Ленінського комсомолу. У ті часи тут були лише великий ставок, літній кінотеатр, сарай і шашлична «Свисток».
Хочете дізнатися, як виглядав парк в перші роки свого існування та які грандіозні плани так і не встиг реалізувати Хрущов на Черемушках? Всі подробиці – у нашому новому відео!
Парк у радянську епоху та його занепад 90-х
На початку 70-х років з письменника Максима Горького почали активно формувати пропагандистський міф, і парк отримав його ім’я. Протягом більше 20 років головними його атрибутами були кінотеатр (тепер «Сінема сіті») та справжній літак. На розі вулиць Космонавтів та Генерала Петрова розмістили справжній ТУ-104, всередині якого облаштували маленьке кафе «Політ». Діти дуже любили цей літак, адже всі деталі можна було доторкатися.
Парк став улюбленим місцем для відпочинку мешканців Черемушок, особливо молодих матусь з малюками. Однак у радянські часи розваг тут було обмаль. У 90-х роках парк почав помітно занепадати: літак згорів, кінотеатр закрився, у кущах оселилися безпритульні, а на вцілілих лавках любителі спиртних напоїв влаштовували свої «фуршети». Про ті часи часто розповідають анекдоти: Стів Джобс почав свій бізнес, коли в нього були лише власний гараж і паяльник. В Одесі також багатьом доводилося починати бізнес з гаража та паяльника…
Як виглядав легендарний літак-кафе і які ще розваги були в парку за радянських часів? Пориньте в атмосферу минулого – дивіться повний випуск на нашому каналі!
Відродження парку сьогодні
На початку 2000-х справи парку почали поліпшуватися. Влада ініціювала реконструкцію, а згодом передала територію в оренду приватній компанії. Сьогодні парк Марка Твена – це справжній взірець садово-паркового мистецтва. На площі в 19 гектарів розмістилися ігрові локації, зони активного відпочинку та затишні алеї. Центром композиції став чудовий фонтан з комп’ютерним управлінням.
Тут діє дитячо-юнацька школа «Чорноморець», куди приймають майбутніх зірок футболу з 4 років. До речі, один з трьох українських володарів «Золотого м’яча» Ігор Бєланов починав свій шлях саме тут! Також на території є тенісний корт, безліч сучасних дитячих атракціонів, поля для мінігольфу, кафе та ресторани. Парк працює цілий рік: взимку тут прикрашають ялинки та влаштовують велику ковзанку.
Існує також повір’я: якщо у вас є важлива мрія, потрібно прийти до входу в парк з боку Варненської вулиці, неспішно обійти його, весь час думаючи про свою мрію. Коли ви повернетеся до входу, ви зрозумієте, чи справді вона для вас актуальна. Якщо ви не відмовитеся від неї, сміливо сподівайтеся на її здійснення, адже Одеса – це місто, де мрії стають реальністю!
Щоб побачити парк у всій його красі, дізнатися більше цікавих історій та перевірити магічну силу цього місця, не прогавте наш новий випуск на YouTube! Підписуйтеся, натискайте на дзвіночок і залишайте в коментарях, про які ще таємниці Одеси ви бажали б дізнатися!