“Що стосується обмінів, це більше тема для Коордштабу, який займається обмінами. Я не хочу шкодити якимись політичними коментарями на цю тему. Але можу пояснити, що про це говорить міжнародне гуманітарне право. Згідно з міжнародним гуманітарним правом, сторона, яка має на своїй території військовополонених, Україна в цьому випадку, має виходити з найкращих безпекових міркувать для цих людей”, – сказав Тихий.
За його словами, можливі різні варіанти, зокрема обмін або репатріація в країну, звідки ці полонені походять.
“Але виходити треба з побажань цієї людини, яка в полоні, її безпекових міркувань і тоді ухвалюється рішення або це обмін напряму з державою, яка залучала до сил вторгнення, або повернення на батьківщину в КНР або іще якісь варіанти”, – зазначив речник МЗС.
Він пояснив, що в цьому плані міжнародне гуманітарне право дає простір для вибору для сторони, яка тримає військовополонених, виходячи знову ж таки з найкращих міркувань для безпеки цих людей.
Тихий наголоси, що Україна всього цього дотримується на відміну від Росії, яка погано ставиться до українських військовополонених.
“Загалом принцип однаковий для всіх країн, чиї громадяни потрапляють в полон в Україні. Для будь-яких дій, які не є обміном напряму між Україною і Росією, потрібно насамперед, щоб дипломати цих країн контактували з відома української сторони контактували з цими людьми. Ми надаємо доступ в такому випадку і консули, консульські посадові особи, або ті, хто виконує їхні функції, можуть отримати доступ до цих людей, поспілкуватися з ними, з”ясувати, що вони, як вони бачать своє подальше майбутнє”, – пояснив речник.
Він додав, це стосувалося і північнокорейських військовополонених, при тому, що Північна Корея вона залучена напряму, безпосередньо як сторона регулярними військами, а не просто окремими громадянами.
“Звісно, для України будь-які військовополонені – це можливість повернути наших людей, повернути захисників України, оборонців “Азовсталі”, інших наших військових полонених, які знаходяться в полоні. Для нас пріоритет – це вони”, – наголосив Тихий.
ЗСУ взяли в полон громадян Китаю
Нагадаємо, нещодавно президент України Володимир Зеленський повідомив, що ЗСУ взяли в полон двох громадян Китаю, які воювали на боці Росії. Він також показав відео з полоненими китайцями.
Тоді у Міністерстві закордонних справ Китаю заявили, що “з’ясовують ситуацію” з Україною.
Згодом Зеленський повідомив, що Україні відомо про понад 150 китайців, які беруть участь у війні на боці РФ. При цьому РБК-Україна публікувало документи, які свідчать про те, що китайські військові масово воюють проти України зі сторони російської армії.
Днями полонені китайці виступили перед журналістами, де розповіли про те, як росіяни відправили їх на війну та як потрапили у полон до українців.
Окрім цього полонений китайський солдат звернувся до уряду Китаю с проханням допомогти його звільнити.
“Ми сподіваємося, що китайський уряд може допомогти здійснити обмін між Україною і Росією, і ми повернемося до Китаю”, – заявив полонений Чжанг Ренбо.
У відповідь МЗС Китаю заявило, що перевіряє інформацію щодо своїх громадян у полоні України та буде діяти відповідно до закону.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.