А назва її має пряме відношення до знаменитого українського козацького роду Разумовських, один із представників якого жив і помер в Одесі.
Граф Петро Олексійович Розумовський був старшим і улюбленим онуком Кирила Разумовського, останнього гетьмана запорізького війська, який у 19 років став президентом російської академії наук.
Петро Розумовський народився в Петербурзі і, за традицією, був записаний в лейб-гвардійський Ізмайлівський полк. Закінчивши спеціальний навчальний заклад, де викладали ад’юнкти Петербурзької академії наук, він продовжив навчання у Німеччині, Англії та Італії, звідки повернувся вольтер’янцем та лібералом. У столиці Петро трудився при дворі як камер-юнкер, був записним модником і витрачав величезні гроші на вбрання. Однак він наробив неймовірну кількість боргів, і батько відправив його з очей геть — до генерал-губернатора Рішельє до Одеси.
Тут Розумовський допомагав герцогу в закладці Дюківського парку, виписуючи рослини з-за кордону та Умані. Оселився граф на Молдаванці, між сучасними вулицями Розумовською та Колонтаєвською, але до нашого часу його будинок не зберігся. Місце це було примітним — з обох боків балки Розумовський збудував палаци в італійському стилі, а на схилах яру наказав розбити розкішний парк. Під палацами було влаштовано підземелля, частина з яких повідомлялася з палацами, частина вела до катакомб.
Палаци граф обробив з воістину царською розкішшю: картини, скульптури, величезна бібліотека, високі скляні стіни, за якими жили екзотичні птахи.
Петра Розумовського оточували численні слуги та коханки, які його нещадно обкрадали. Спілкувався граф лише з герцогом Рішельє, а після його від’їзду до Франції Розумовський узагалі припинив виходити за межі садиби. Часом, коли хотів побути на самоті, Розумовський вирушав жити у підземелля. Там він влаштував собі кімнату в східному дусі, куди вхід був заборонений всім, навіть слугам.
Влітку 1835 Розумовський, передчуваючи швидкий кінець, випустив на волю улюблених птахів, і 18 липня помер. Поховали його на старому християнському цвинтарі Одеси. При прощанні одесити з подивом помітили, що труна була покрита «непроникною кисеєю». Після смерті графа у столиці почали поширюватися найнеймовірніші чутки. Одні розповідали, що графа нібито понівечили та вбили розбійники, які облюбували його підземелля. Інші вважали, що похорон був фальшивим, а сам граф біг за кордон, з усіма своїми багатствами. Періодично Одесою тинялися чутки про заховані в катакомбах скарби Разумовського, але знайти їх поки що нікому не вдалося.
Читайте також: Хто такий Іцхак Рабін, чиїм ім’ям названо вулицю в Одесі