На Одещині святкують Бабиндень: кого з ним поздоровляють

На Одещині святкують Бабиндень: кого з ним поздоровляють

Пологи приймала і вдома, і дорогою до лікарні

1000 грн від держави на передплату друкованих медіа

Почесну роль бабки-повитухи у Холмському декілька років поспіль виконує сільська акушерка Надія Іванова. У селі її дуже шанують – за понад 30 років вона допомогла багатьом жінкам.

Повитуха из ХолмскогоПовитуха из Холмского
Одарювання повитухи Надії Іванової

Надії Миколаївні доводилося приймати пологи і вдома, і в дорозі. За свою практику вона нарахувала 18 таких випадків. Це зараз такі зими, що снігу майже немає, тож довести породіллю до лікарні легше. А раніше у завірюху з села виїхати було неможливо.

– Раніше і дітей більше народжувалося – 60-70 немовлят на рік, і зими були суворішими, – посміхається пані Надія.

Ще на тему: Передчасні пологи і війна: як українські жінки народжують під загрозою

Вікторія, яка перемогла негоду

Про найважчий випадок Надія Іванова і досі згадує з жахом. Тоді у завірюсі їхню машину тягнув трактор через сніжні кучугури до села Кам’янка. Надія Миколаївна знайшла там місцеву акушерку з великим досвідом. Це були найважчі пологи, які не вдалося прийняти в тих екстремальних умовах. Врятувала велика техніка, в яку перенесли вагітну жінку, щоб довезти її до лікарні.

Всю дорогу дві акушерки слухали слабеньке серцебиття дитини та молилися. Дівчинка, на щастя, народилася здоровою. А назвали її Вікторія – на згадку про перемогу над негодою. Надія Миколаївна доглядала немовля у перші місяці життя. З тих пір минуло 25 років.

Читайте також: Одеська область: медики в машині швидкої реанімували новонародженого з богатирською вагою

До лікарні можна й не встигнути

Сьогодні багато пологових будинків об’єднують, закриваючи ті, в яких народжується менше малюків. Тому на сільських акушерок зараз покладається більше відповідальності.

– Не кожна жінка може заздалегідь приїхати і знаходитись у лікарні. Є господарство, діти, за якими теж треба доглядати. Так і трапляється, що породілей не госпіталізують вчасно. А у кожної своя пологова діяльність. У когось бувають стрімкі пологи, і встигнути подолати сто кілометрів до лікарні просто неможливо, – пояснює Надія Миколаївна.

Хлопець, якого вона прийняла, завжди приїжджає в гості

У Холмському Бабиндень відзначають близько 200 років. Колись на кожній вулиці було по 2-3 повитухи, які приймали пологи.

Одесская область, БабинденьОдесская область, Бабиндень
Свято Бабиндень у селі Холмське

Вчителька початкових класів Людмила Бажак згадує, як ходила на це свято до повитухи баби Ані – приносила їй подарунки. Приходили й інші жінки, та святкували аж до вечора.

До будинку Надії Іванової ще з початку її акушерської практики також на Бабиндень обов’язково приходять жінки з подарунками, їжею та чекають, коли вона повернеться з роботи. Досі приїжджає до неї і хлопець, якому вона допомогла з’явитися на світ.

Одесская область, Бабиндень, поздравлениеОдесская область, Бабиндень, поздравление

Посиденьки й душевні розмови – обов’язкові

До речі, в Арцизькій громаді, до якої входить Холмське, всього у двох селах працюють акушерки.

Надія Іванова залюбки бере участь у традиціях Бабиного дня 21 січня. Свято тут проводять за давньою традицією. Жінки приходять із подарунками, милом та рушником, щоб полити на руки бабусі. При цьому баба Надя промовляє: скільки крапель впаде, стільки діточок нехай народиться у селі в цьому році. Потім жінки співають пісні, танцюють хоро. І на завершення збираються за великим столом.

Одесская область, Бабиндень в селе ХолмскоеОдесская область, Бабиндень в селе Холмское

Одесская область, Бабиндень, праздничный столОдесская область, Бабиндень, праздничный стол

Одесская область, Бабиндень, угощениеОдесская область, Бабиндень, угощение

За посиденьками завжди можна почути немало правдивих історій про нелегку жіночу долю.

Наталя СЛОБОДЯНА
Фото авторки



Джерело