До Любашівської селищної ради надійшло понад сотні скарг від сільгоспвиробників і жителів Іванівки, Антонівки, Агеївки, Бобриків Першого та Другого, Арчепитівки і Янишівки на «безчинства» диких свиней. Люди намагаються відігнати нахабних тварин зі своїх городів, але кабани знову і знову повертаються, щоб понасолоджуватися молоденькими картоплею та огірками.
Чи повинні військові полювати на кабанів?
Маленькі фермери та одноосібники Бобрицького старостату разом з мисливцями у своєму відеозверненні до влади наголошують, що кабани частково знищили врожай кукурудзи, сплюндрували городи і вільно бродять селами та околицями, загрожуючи життю та здоров’ю людей. Дикі свині зазвичай уникають людей, але можуть бути небезпечними, якщо відчувають загрозу або захищають своїх молодняків. Маючи на увазі можливості щодо майбутнього врожаю, жителі також хвилюються, що під час полювання на вепрів в їхні села можуть зайти й вовки.
Нашестя свиней на Любашівщину не раз обговорювалося на чиновницьких зібраннях, але ситуація залишилася без змін. Рекомендації щодо дій по регулюванню чисельності диких тварин «мандрують» між різними інстанціями — від селищної ради до обласної та назад. Зокрема, Любашівському селищному голові Геннадію Павлову навіть надійшла ексцентрична пропозиція ліквідувати популяцію диких свиней за участі військових. Очільник громади зазначає, що проблему слід вирішувати законно, без зайвих емоцій та звинувачень з боку екологів і активістів «зеленого» руху.
В області диких кабанів було помічено ще в курортній Сергіївці, де вони бродили по доріжках санаторіїв.
А на Миколаївщині ці стада також завдали великої шкоди фермерським угіддям.
Люди просять про допомогу, а вирішити питання не вдається
Спочатку люди звернулися по допомогу до товариства мисливців, сподіваючись, що ті зможуть відловити або знищити свиней. Але, на жаль, через війну полювання в Одещині повністю заборонене.

– На наших мисливських угіддях налічується понад сто голів диких свиней, а до осені їхня кількість може подвоїтися, що значно перевищує допустимі санітарні норми. Багато парнокопитних, а разом з ними й хижаків, мігрували з зон бойових дій у гуманні регіони, тому вкрай необхідно відкрити сезон для зменшення чисельності травоїдних і м’ясоїдних тварин, – розповів очільник Любашівського товариства мисливців і рибалок Сергій Курдванівський. – У березні та квітні відбувся черговий опорос диких свиней. Зазвичай свиноматки приводять від десяти до дванадцяти поросят. І рано навесні стада кабанів почали частіше шукати їжу на людських городах та полях. Люди зверталися до нас за допомогою, але ми безсили через заборону на полювання.
Нагадую, що полювання в Україні заборонили з початком воєнного стану, що викликало стрімкий ріст чисельності мисливських тварин і звірі втратили страх перед людьми.
Фахівці закликають до термінового проведення заходів з регулювання чисельності тварин для досягнення екологічного та епізоотичного балансу, а також запобігання потенційної екологічної катастрофи.
У Миколаївській області полювання дозволено, а в Одеській – ні

Минулого року на засіданні Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії було прийнято рішення про термінове проведення в багатьох регіонах України регулювання чисельності дикого кабана та хижих хутрових м’ясоїдних тварин.
На жаль, наша область чомусь не потрапила до цього переліку, хоча епізоотична ситуація на Одещині не менш тривожна.
Варто зазначити, що Миколаївська та Черкаська області ще у 2023 році відкрили полювання, і їхній досвід виявився успішним для регулювання кількості дичини, збереження та розвитку мисливських товариств.
Щодо мисливського сезону 2024-2025 років, то у Миколаївській, Черкаській, Кіровоградській, Вінницькій і Житомирській областях дозволено полювання на копитних, хутрових мисливських тварин та пернату дичину.
На сьогодні немає конкретних відомостей про оголошення сезону полювання на Одещині, але любашівські мисливці сподіваються, що через наше нашестя диких кабанів вони все ж отримають ліцензію на їхній відстріл.
До речі, плата у разі добування кабана залежно від ваги становитиме від 17,5 до 50 тисяч гривень. Ці кошти підуть на підтримку мисливсько-рибальського підприємства Любашівщини.
Наші кабани загрожують Молдові
Міністр сільського господарства Молдови Людмила Чатлабуга стверджує, що дикі кабани, які втекли від війни в Україні, є головною причиною поширення африканської чуми свиней (АЧС) у її країні.
– Тварини вільно пересуваються через кордон, і спалахи небезпечної хвороби виникають у найнеочікуваніших місцях. Ми співпрацюємо з Національним агентством з безпеки харчових продуктів та місцевою владою, щоб зміцнити нагляд і зменшити загрозу, – пояснила молдавський чиновник.
Лише за перший квартал 2025 року в Європі зафіксовано понад чотири тисячі випадків АЧС серед диких кабанів.
Знайшов мертвого кабана – отримай винагороду
Жителі Одещини зможуть отримати винагороду, якщо натраплять на загиблого дикого кабана, оскільки мертві тварини також загрожують поширенням чуми свиней. За інформацією Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області, держава обіцяє виплатити 1514 гривень за кожну мертву тварину, у якої виявлять вірус.
Право на отримання винагороди мають особи, які досягли 18-річного віку. Для цього потрібно протягом 24 годин повідомити про знахідку в територіальний орган Держпродспоживслужби – державних ветеринарних лікарів.
Якщо в патологічному матеріалі збудника африканської чуми свиней не виявлять або виявиться, що труп дикого кабана намагалися розрізати, у такому випадку винагороду не виплатять.
Гроші почнуть виплачувати з 1 вересня 2025 року.
Поради мисливця

Єгер Любашівського Українського товариства мисливців і рибалок (УТМР) Андрій Баранов зазначив, що дикий кабан прекрасно плаває, може розвинути швидкість до сорока кілометрів за годину, стрибнути до чотирьох метрів у довжину та до півтора метра у висоту, і без утоми пробігти 10-15 кілометрів.
Тож мисливець рекомендує:
Цифра
Вчені зареєстрували зростання популяції дикого кабана до 44 тисяч особин, що призвело до зростання випадків африканської чуми свиней на 880 відсотків.