Одесити вимагають скасувати проросійський Статут міста

Одесити вимагають скасувати проросійський Статут міста

Ключові аспекти:

  • Діючий Статут міста Одеси має прояви ідеологічної упередженості та проросійської риторики, позиціонуючи Одесу як «місто російської імперії» та прославляючи «військові досягнення росіян»;
  • Документ визначає російську мову як «мову міжнаціонального спілкування» та «необхідну частину культурної спадщини» міста, що суперечить українському законодавству;
  • Статут репрезентує радянські та російські наративи, зокрема, міф про заснування Одеси 2 вересня та святкування 10 квітня як «дня визволення», без урахування реалій української незалежності;
  • Попередні спроби оновлення Статуту виявилися безуспішними через низьку якість підготовки та нехтування громадськими пропозиціями.

Обґрунтування необхідності змін

Ініціатором ініціативи став громадський активіст Сергій Бондаренко. За його словами, рішення міської влади розмістити петицію є значущим кроком до оновлення документа, який тривалий час викликає незадоволення одеситів.

У петиції зазначається, що чинний Статут територіальної громади Одеси, затверджений у 2011 році, має суттєві правові, змістові та ідеологічні недоліки. Він суперечить Конституції України, законам про декомунізацію та деколонізацію, а також ігнорує пам’ять борців за незалежність України.

Зокрема:

  • Преамбула Статуту окреслює Одесу як «місто російської імперії» і акцентує «подвиги російських військових», що абсолютно недопустимо в умовах триваючої російсько-української війни;
  • Статут проголошує російську мову «мовою міжнаціонального спілкування в Одесі» та «невід’ємною частиною культурної спадщини», що йде в розріз із чинним законодавством України та рішенням Конституційного Суду;
  • Документ також підтримає історичні міфи, наприклад, про заснування Одеси 2 вересня (дата, пов’язана з російською імперією) та «день визволення Одеси» 10 квітня, ігноруючи фактичну радянську окупацію та здобуття Україною незалежності 24 серпня 1991 року.

Автор петиції підкреслює, що ці положення не лише ставлять під загрозу демократичний розвиток громади, а й роблять Одесу вразливою до інформаційного впливу держави-агресора, дозволяючи їм характеризувати місто як «російське», що прямо суперечить державній політиці національної безпеки.

Читайте також: Старий та новий гімни Одеси: що про них знають місцеві жителі (опитування)

Затягування з оновленням Статуту

Одеська міська рада ще у 2022 році визнала, що Статут застарів, але процес створення нового документа проводився без належної залученості громадськості.

Проєкти, представлені у 2023 та 2024 роках, містили численні юридичні та фактичні помилки, а також не врахували обґрунтовані пропозиції громадськості. На думку Сергія Бондаренка, це свідчить або про недостатню кваліфікацію працівників міськради, залучених до розробки, або про небажання керівництва міста скасовувати чинний Статут, що має відверту проросійську спрямованість.

Вимоги до Одеської міської ради

У зв’язку з цим, мешканці Одеси висловлюють свої вимоги:

  1. Скасувати чинний Статут міста Одеси, оскільки він суперечить Конституції та законам України, містить норми, що свідчать про російську та радянську пропаганду, порушує принципи історичної правди та затримує європейську інтеграцію Одеси.
  2. Створити нову робочу групу для розробки сучасної редакції Статуту. До її складу повинні увійти профільні юристи (серед них спеціалісти з муніципального права), історики та екперт з деколонізації, представники громадських організацій, а також громадяни, вибрані шляхом відкритого конкурсу або жеребкування.

Щоб міська рада розглянула петицію, вона має набрати тисячу голосів протягом трьох місяців.

Кожен одесит має можливість висловити свою позицію, перейшовши за посиланням та підтримавши цю петицію на сайті міської ради. Це дозволить прискорити очищення важливого міського документа від імперських та проросійських наративів.

Раніше повідомлялося, що міська влада Одеси затягує активізацію петиції на відповідній сторінці мерії в інтернеті.

Дивіться також відео про те, що знають місцеві жителі про старий та новий гімни Одеси: