Ключове:
- В якому форматі відбудеться новий обмін полоненими?
- Яка була основна пропозиція України?
- Яка відповідь Мединського на запит щодо зустрічі Зеленського з Путіним?
- Чи відбудуться нові переговори в Стамбулі?
Основні підсумки зустрічі в Стамбулі з української сторони
На заключний брифінг вийшли секретар РНБО Рустем Умєров, перший заступник міністра закордонних справ України Сергій Кислиця, заступник начальника ГУР Вадим Скібіцький та інші члени делегації.
Головні заяви:
- Українська сторона не планує міняти цивільних осіб та дітей, а зосереджується на їх поверненні. Цивільних і дітей потрібно просто повернути.
- У новому гуманітарному обміні братимуть участь більше 1200 осіб.
- Гуманітарний трек буде продовжено. Україна вимагає безумовного припинення вогню. Гуманітарний трек та зустріч на рівні лідерів залишаються пріоритетними.
- Наразі досягнення є лише в гуманітарному треку. Щодо перемир’я суттєвих зрушень немає.
- Українська сторона завжди готова до припинення вогню, але Росія цього не бажає.
- Україна пропонує провести зустріч лідерів Володимира Зеленського та Володимира Путіна за участю президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана та президента США Дональда Трампа до кінця серпня.
- На сьогоднішній зустрічі було менше емоцій, що відрізняє її від минулих.
- Документи, які дискусували щодо припинення вогню, некоректно називати меморандумами. Український проект виглядає більш реалістичним, ніж російський.
- Пропозиція про зустріч із Путіним залишається в силі безстроково, але чомусь Путін не готовий до зустрічі.
Представник омбудсмена Юрій Ковбаса зазначив, що на переговорах обговорювалися обміни полоненими, які знаходяться у полоні більше трьох років. У цьому контексті домовилися, що обидві сторони працюватимуть на тому ж рівні. До наступних обмінів мають увійти молоді, поранені та тяжкохворі.
Відповідаючи на питання про меморандуми, речник МЗС Георгій Тихий підкреслив, що ці документи не слід називати меморандумами. “Тому що меморандум – це документ, погоджений обома сторонами. Але ми вважаємо, що це проекти, пропозиції, бачення”, – зазначив він.
Детальніше про проекти читайте за посиланням.
Підсумки зустрічі в Стамбулі з російської сторони
Російську позицію після переговорів виклав глава делегації Володимир Мединський. На його думку, Москва також висунула кілька пропозицій:
- Сформувати три робочі групи в складі обох делегацій, які працюватимуть в режимі онлайн. Це будуть групи з політичних, гуманітарних та військових питань.
- Оголошувати на фронті короткочасні перемир’я тривалістю 24–48 годин. Це потрібно для того, щоб працівники санітарних служб мали можливість забрати поранених та тіла загиблих.
- Російська сторона вважає, що Україна нібито “утримує” 30 жителів Курської області, і вимагає їх повернення.
- Москва готова передати ще 3000 тіл загиблих, наполягаючи, що всі ці тіла є тілами українських воїнів.
- Щодо “меморандумів”, позиції залишаються досить далекими одна від одної. Але контакти триватимуть.
Мединський підкреслив, що для зустрічі на найвищому рівні потрібно попередньо працювати над мирною угодою.
“На цій зустрічі потрібно не обговорювати угоду, а поставити крапку, підписати; як кажуть у нас, кінець – справі вінець”, – зазначив він.