Підвищення вантажних тарифів УЗ призведе до зростання цін та втрат для самої компанії

Підвищення вантажних тарифів УЗ призведе до зростання цін та втрат для самої компанії

На зустрічі за участі представників уряду, «Укрзалізниці», вітчизняних металургійних, аграрних, машинобудівних асоціацій, експертів та аналітиків обговорили стан ринку вантажних перевезень, а також наслідки запланованого підвищення тарифів для промисловості та економіки загалом.

“Саме по собі підвищення тарифів без компенсаторних заходів матиме негативний ефект. Важливим є не лише економічне обґрунтування змін, а й адаптація стандартів вантажоперевезень до міжнародних вимог у зв’язку з євроінтеграційними процесами. Також ключовим є пошук фінансових ресурсів, серед яких державно-приватне партнерство та залучення іноземних інвестицій. Відтак, є необхідність чітких стратегій і програм модернізації УЗ”, – зазначив президент УСПП Анатолій Кінах.

Як зазначив Олександр Полупан, заступник голови асоціації “Українських залізничних вантажовідправників”, підвищення тарифів УЗ є однією з причин зростання собівартості промвиробництва і цін на таку продукцію. Наприклад, у 2022 році вони збільшилися на 47%, у 2024-му – на 18%. Чергове підвищення тарифів зумовить скорочення залізничних вантажоперевезень і перехід на автотранспорт, що створить додаткове навантаження на автошляхи.

Директор ДП “Укрпромзовнішекспертиза” Володимир Власюк вважає: бізнес в Україні втратить 10 млрд грн від підвищення тарифів УЗ. Компромісний варіант має передбачати розв’язання проблеми із крос-субсидіюванням пасажирських перевезень, звільненням залізниці від сплати акцизів та частково – плати за землю.

Також учасники наголосили на важливості запуску Національної комісії регулювання транспорту, який передбачено законопроєктом №12142, а підхід до реформування УЗ має бути комплексним, і передбачати пошук компромісних рішень між підвищенням тарифів та підвищенням якості вантажоперевезень, адресного підходу до галузей-експортерів. Крім того, Укрзалізниця та уряд мають краще комунікувати із бізнесом та експертами, сюди належить і прозорість та публічність фінансового плану УЗ.

Як відомо, експортні залізничні перевезення у 2025 можуть скоротитися, якщо будуть підвищені вантажні тарифи, оскільки Укрзалізниця хоче провести їхню індексацію на 37%. Таке рішення призведе до додаткового збільшення логістичних витрат тільки підприємств ГМК на 8-10 млрд грн. Торік вантажі ГМК займали понад 45% експортних перевезень залізницею.

Джерело