Зазначимо, що представники польського уряду з початку цього року перебрали головування на міністерських зустрічах ЄС від угорської сторони, яке завершилося після 31 грудня 2024-го.
В релізі щодо пріоритетів діяльності Польщі у Раді Євросоюзу вказується, що країна бере на себе головування “в період невизначеності та занепокоєння”.
“Європа бореться з наслідками збройної агресії Росії проти України та необхідністю зміцнення власної обороноздатності. Ми є свідками зростання геополітичної напруги, ерозії заснованого на правилах міжнародного порядку та гібридних атак, спрямованих на європейську демократію та безпеку”, – йдеться в заяві польської сторони.
Зазначається, що для Європи триває “час випробувань і рішень”, і що ЄС “має захистити себе та своїх громадян і подбати про своє найближче сусідство”.
“Відповідальність перед майбутніми поколіннями вимагає єдності ЄС і готовності працювати з партнерами, які поділяють наші цінності, зокрема з кандидатами на членство. Крім того, це зобов’язує нас захищати цінності, на яких базується Співтовариство, такі як демократія, свобода та верховенство права”, – декларується в релізі.
Відтак, заявляє Варшава, польське головування “підтримуватиме діяльність зі зміцнення європейської безпеки в усіх її вимірах: зовнішньому, внутрішньому, інформаційному, економічному, енергетичному, харчовому та охороні здоров’я”.
Нижче наводяться 7 відповідних “вимірів безпеки”:
- Оборона і безпека
- Охорона людей і кордонів
- Стійкість до зовнішнього втручання та дезінформації
- Забезпечення безпеки та свободи бізнесу
- Перехід енергії
- Конкурентоспроможне та стійке сільське господарство
- Безпека здоров’я
Очікування від головування Польщі в Раді ЄС
Нагадаємо, головування в Раді Європейського Союзу – законодавчому органі блоку – переходить до країн-учасниць ЄС на шестимісячний термін по черзі. Польща вже головувала у Раді раніше – у 2011 році.
У грудні 2024 року міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський запевнив, що польське головування в Раді ЄС в першій половині наступного року має сприяти досягненню згоди щодо подальших санкцій проти Росії.
Також Сікорський, говорячи про цілі його країни під час головування у Раді Європейського союзу, зазначав, що планується зосередження на забезпеченні ефективного темпу розширення організації.
Також нещодавно посол України у Польщі Василь Боднар оцінив, чого очікувати Україні від головування Польщі в ЄС з 2025 року.
Подробиці про плани Польщі під час свого головування у Раді ЄС, – читайте у матеріалі РБК-Україна.