Рада підтримала законопроєкт про збільшені заочні штрафи для ухилянтів: скільки доведеться заплатити

Рада підтримала законопроєкт про збільшені заочні штрафи для ухилянтів: скільки доведеться заплатити


Сьогодні, 9 травня 2024 року, парламентарії 256 голосами ухвалили в цілому законопроєкт №10379. Тепер за неявку в ТЦК, ухилення від мобілізації та несвоєчасне оновлення даних мінімальний штраф буде 17 тис. грн, а для підприємств – від 34 тис. гривень. Також військкомат має право штрафувати без протоколу.

Документ працюватиме у зв’язці з нещодавно ухваленим законом про посилення мобілізації. Нові правила набудуть чинності наступного дня після публікації закону, який ще належить підписати президенту України.

Штрафи підвищаться в кілька разів

За порушення законодавства про оборону та мобілізацію в мирний час:

  • для громадян – від 5 100 до 8 500 гривень,
  • для посадових та юридичних осіб – від 17 000 до 34 000 гривень.

За ухилення від мобілізації у воєнний час:

  • для громадян – від 17 000 до 25 500 гривень,
  • для посадових та юридичних осіб – від 34 000 до 59 000 гривень.

Штрафувати будуть, якщо людина не оновила дані у військкоматі (крайній термін – 18 липня 2024 року), не повідомила ТЦК про зміну даних, яких немає в електронних реєстрах, не з’явилась за повісткою – або іншим чином порушила «мобілізаційні» правила.

Адмінштраф накладається протягом року, але не пізніше трьох місяців з моменту виявлення правопорушення.

Штраф не буде виписано, якщо ці дані про призовника ТЦК може отримати сам через держреєстри.

Читайте також: “Обмежено придатних” військовозобов’язаних в Україні не буде, – роз’яснення Міноборони

Штрафувати будуть без протоколу

Головна новація законопроєкту – штрафи за порушення правил військового обліку та ухилення від мобілізації зможуть виписувати заочно, тобто без присутності порушника і складання протоколу.

Наразі ТЦК оформляє протокол про притягнення до адміністративної відповідальності, який надсилається до суду. І вже суд вирішує питання про накладення штрафу. Причому при складанні протоколу обов’язкова присутність військовозобов’язаного. Він має ознайомитися зі своїми правами, підписати документ або відмовитися від підпису.

Тепер у законопроєкті з’явилася норма про те, що протокол не складають, якщо порушення скоєно в особливий період і якщо людина не з’явилася в ТЦК без поважних причин або не повідомила причину неприбуття за повісткою.

При цьому є застереження, що військовозобов’язаний має бути належним чином повідомлений про дату, час і місце виклику. А ще підтвердження про належний виклик має бути у ТЦК.

Таким чином, якщо людина не оновила свої дані, не повідомила про зміну особистих даних (сімейний стан, стан здоров’я тощо), не з’явилася за повісткою, то військкомат виносить постанову про штраф без протоколу.

Водночас у ТЦК мають бути підтверджувальні документи, які саме – у законопроєкті не вказано.

 

Джерело