РФ масово отримує китайські дрони для війни проти України

РФ масово отримує китайські дрони для війни проти України

Це підтверджують документи, які отримало агентство Bloomberg, зокрема службові записки російської компанії “Аеро-ХІТ” і їхня комунікація з представниками влади РФ.

Що відомо

Компанія “Аеро-ХІТ”, розташована поруч з аеропортом у Хабаровську, за підтримки держави активно розвиває виробництво безпілотників.

Цього року компанія має на меті виготовляти до 10 тисяч дронів щомісяця.

Серед цих безпілотників, зокрема FPV-дрони “Велес”, активно використовуються для атак на позиції українських військ у Херсонській області.

За інформацією американського Мінфіну, дрони “Велес” застосовуються російськими збройними силами для ударів по цілях в Україні.

Санкційні заходи проти компанії були введені ще у 2023 році, але “Аеро-ХІТ” продовжує свою діяльність і розширює потужності виробництва.

Ключ до масштабування – Китай

Документи свідчать, що з початку 2023 року інженери “Аеро-ХІТ” співпрацюють з китайськими фахівцями компанії Autel над локалізацією виробництва дронів моделі Autel EVO Max 4T.

Ця модель спочатку призначалася для цивільного використання, але виявилася ефективною в бойових умовах, зокрема через стійкість до систем радіоелектронної боротьби.

Контакти між “Аеро-ХІТ” та Autel були на деякий час призупинені через санкції, проте з кінця 2024 року їх відновлено.

З травня 2025 року сторони ведуть переговори про повну локалізацію виробництва китайського дрону в Росії.

У документах вказується, що вартість одного апарата становитиме 650 тисяч рублів, а річне виробництво прогнозується на рівні 30 тисяч одиниць.

Маскування ланцюгів постачання

Згідно з розслідуванням Bloomberg, Росія використовує складні логістичні схеми та підставні підприємства для доставки китайських технологій до військових.

У цих схемах беруть участь компанії, що формально займаються сільським господарством, перевезенням морепродуктів або постачанням авіаційного харчування.

У червні 2025 року “Аеро-ХІТ” звернулася до Міноборони РФ з проханням про фінансування для розширення виробничих потужностей та інтеграції дронів в російські IT-системи.

Зараз невідомо, чи відомо китайському уряду про цей проект. У Пекіні запевняють, що не постачають летальну зброю жодній стороні та контролюють експорт продукції подвійного призначення.

Разом з тим, як зазначає Bloomberg, незважаючи на обмеження, деякі китайські фірми відмовилися від контрактів з РФ, але їх місця зайняли інші постачальники.

Китайське МЗС не відповіло на запити агентства, а сама Autel Robotics заперечує зв’язок із російськими компаніями після 2022 року.

Водночас, Британія вже запровадила санкції проти Autel через підозри в постачанні технологій, які шкодять суверенітету України.

Зв’язок Китаю та Москви

Варто зазначити, що незважаючи на розвинуті торгові відносини між Москвою та Пекіном, офіційно Китай неодноразово заперечував постачання зброї будь-якій стороні.

Проте з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну існують численні свідчення, що Китай допомагає Росії обходити західні санкції.

Зокрема, у вересні 2024 року повідомлялося, що Захід володіє доказами про таємні постачання зброї з Китаю до Росії.

Раніше стало відомо, що уповноважений президента України по санкційній політиці Владислав Васюк в інтерв’ю Reuters заявив, що близько 60% іноземних комплектуючих, що були виявлені в російській зброї на полі бою в Україні, надходять з Китаю.

Цієї весни Зеленський зазначив, що Китай надає Росії військову підтримку.

Актуальні та важливі новини про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.