Рідкісноземельні мінерали в Україні – які ресурси захопила РФ

Рідкісноземельні мінерали в Україні – які ресурси захопила РФ

В основному рідкісноземельна група мінералів, яка є в Україні, сконцентрована на Приазов”ї, частково – на півночі і в центрі України.

У центральноукраїнській зоні є ціла низка родовищ – Азовське, Покровсько-Киреївське, Петрово-Гнутівське, Мазурівське. Деякі з них перебувають в окупації російських загарбників.

“Вони перспективні і містять цілу низку рідкісних елементів, рідкісноземельних в тому числі”, – сказала доктор геологічних наук Олена Ремезова.

Вона додала, що також під окупацією Шевченківське літієве родовище. Але значна частина покладів літію залишається по центру України.

“Якщо тут будуть присутні американські інтереси, я думаю, що окупація швидко там зникне. Бо Штати цю вигоду не пропустять. Є різні цифри, за якими Китай контролює біля 60%, інколи вказують до 80% ринку світового ринку рідкісноземельних металів. Звісно, американцям це не подобається, і вони будуть шукати резерви для поповнення свого виробництва”, – вважає Ремезова.

Чим унікальні ці родовища

Як пояснили в НАН, Східне Приазов’я має великі перспективи видобутку важливих металів. Тут розташовані два головні родовища: Мазурівське й Азовське. Останнє – єдине в Україні комплексне родовище цирконію та рідкісноземельних елементів.

Як зазначила Ремезови, Петрово-Гнутівське родовище – унікальне навіть за світовими мірками. Його руда містить багато паризиту – рідкісного мінералу з церієм, що майже не трапляється в інших країнах.

Угода України і США

Нагадаємо, у ніч на 1 травня Україна та США підписали важливу угоду про надра. Вже 8 травня Верховна Рада ратифікувала стратегічну угоду, яка відкриває шлях до створення спільного інвестиційного Фонду відбудови.

Угода між Україною та США охоплює партнерство у сфері критично важливих мінералів, а прибутки з них будуть направлятися у Фонд відбудови.

Спочатку сторони домовлялися про співпрацю щодо рідкісноземельних металів в Україні, але згодом умови розширили. Угода охоплює 57 видів українських мінералів. При цьому Україна зберігає повний контроль над родовищами, інфраструктурою та самими ресурсами – передача надр іноземним компаніям не передбачена.

Фонд інвестуватиме у видобуток, переробку корисних копалин, а також у розвиток відповідної інфраструктури. Протягом перших десяти років прибуток залишатиметься в Україні, а згодом можливий його поділ між партнерами. Американська військова допомога також враховуватиметься як внесок у спільний фонд.

Більше про те, що таке рідкісноземельні мінерали та чим ще багато України – читайте за посиланням.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

Джерело