Російський мазут шкодить екосистемі Одеської області

Російський мазут шкодить екосистемі Одеської області

Основні аспекти:

У кінці червня 2025 року експерти наукового відділу Національного природного парку «Тузловські лимани» здійснили польове обстеження піщаного пересипу, в результаті якого було встановлено значне забруднення мазутом. На території між 13-м та 19-м кілометром виявлено згустки щільної темної маси, рівномірно розподілені вздовж берегової лінії.

Про це стало відомо з повідомлення Громадської організації «Зелений лист».

Мазут зафіксовано в місцях розмноження птахів і риб, що може виявитися смертельно небезпечним для молодих особин.

“Забруднення виявлено в зоні, де гніздяться десятки видів птахів та де розмножуються ракоподібні, молюски й риби. Мазутні згустки: ускладнюють газообмін у піску; створюють хімічне навантаження на лагуни; можуть виявитися смертельно небезпечними для молоді тварин”, – зазначили представники організації.

Зразки речовини класифіковано як важкі деградовані фракції мазуту, характерні для багаторазового контакту з водою. Деякі згустки містили водорості, пісок та залишки медичних масок, які використовувалися раніше під час ліквідації забруднень в районі Анапи.

Екологи звинувачують Міністерство охорони довкілля України в нехтуванні науковими даними та використанні застарілої моделі розповсюдження забруднень, яка не враховує осідання мазуту на дно та його транспортування течіями.

На думку екоактивістів, виявлення мазуту на території національного парку – це переконливий доказ міжнародного екологічного злочину. Вони закликають до термінового реагування, включаючи моніторинг, відбір проб та перегляд державної моделі прогнозування і превентивного реагування на морські аварії.