“Основний висновок полягає в тому, що ми можемо підтвердити: Росія збільшує використання хімічної зброї”, – зазначив він під час інтерв’ю.
Інтенсифікація, за його словами, викликає серйозне занепокоєння, оскільки це є частиною тенденції, що спостерігається протягом кількох останніх років: “використання Росією хімічної зброї у цій війні стає все більш нормалізованим, стандартизованим та поширеним”.
За даними розвідки Нідерландів, Росія використовує хлорпікрин – заборонену бойову отруйну речовину, яка вперше була застосована Німеччиною під час Першої світової війни.
Глава Військової розвідувальної служби Нідерландів (MIVD) Пітер Різінк підтвердив, що висновки базуються на “наших власних незалежних даних, тож ми спостерігали це самостійно на основі наших розслідувань”.
Згідно з повідомленнями Брекельманса, щонайменше три українці загинули внаслідок використання хімічної зброї, а понад 2500 осіб, які отримали поранення на полі бою, звернулися до українських медичних служб із симптомами, пов’язаними із застосуванням хімічної зброї.
Брекельманс додав, що розширене використання Росією хімічної зброї є загрозою не лише для України, а й для інших країн.
“Нам потрібно ще більше посилити тиск. Це означає розгляд нових санкцій і, зокрема, недопущення Росії до міжнародних органів, на кшталт Виконавчої ради ОЗХЗ”, – підкреслив він.
Масштабна програма
Росія є учасником ОЗХЗ і стверджує, що знищила всі заявлені запаси хімічної зброї.
Військові та розвідники Нідерландів, що співпрацюють з міжнародними партнерами, виявили очевидні докази активізації виробництва російської хімічної зброї.
Це включає в себе розширення дослідницьких можливостей та набір учених для розробки хімічної зброї, повідомив Різінк. Він зазначив, що російські чиновники надають інструкції солдатам щодо використання отруйних бойових речовин.
“Це не просто випадкові дії на передовій; це справжня частина великомасштабної програми. І це викликає занепокоєння, оскільки якщо ми не з’ясуємо і не привернемо увагу до дій Росії, ці тенденції можуть зберегтися”, – сказав Різінк.
Він охарактеризував використання хімічної зброї російськими військовими як “практично постійну оперативну процедуру”.
“Ми конкретно пов’язали використання хлорпікрину з саморобними боєприпасами, такими як заправлені лампочки і порожні пляшки, підвішені під безпілотники. Що стосується сльозогінного газу, ми також спостерігаємо його неналежне використання і переробку наявних боєприпасів у якості носіїв газу”, – додав він.
Хлорпікрин є одним із заборонених отруйних речовин, що викликають удушливі симптоми, відповідно до норм ОЗХЗ, створеної для реалізації та контролю за дотриманням Конвенції про заборону хімічної зброї (КХЗ) 1997 року.
Він може спричинити різке подразнення шкіри, очей та дихальних шляхів. При потраплянні всередину можливі опіки в роті та шлунку, нудота, блювота і утруднене дихання.
Санкції проти Москви
Вперше США звинуватили Росію у використанні хлорпікрину – хімічної сполуки, яка є токсичнішою, ніж засоби для розгону натовпу, у травні минулого року.
Україна повідомляє про тисячі випадків використання Росією хімічної зброї.
Організація із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ), міжнародне агентство, яке об’єднує 193 держави, минулого року заявила, що первинні звинувачення, висунуті Україною та Росією одна проти одної, були “недостатньо обґрунтованими”.
Посилення санкцій може відбутися спільно з Європейською комісією, яка запропонувала додати 15 нових фізичних та юридичних осіб до своєї системи санкцій, зокрема за використання хімічної зброї в Україні.
Термінові новини щодо війни Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.