Що криється під поняттям «штучне запліднення»

Що криється під поняттям «штучне запліднення»

Розглянемо три найпоширеніші методики, завдяки яким щорічно з’являються на світ сотні, якщо не тисячі малюків. Вони називаються ЕКЗ (IVF), ІКСІ (ICSI) та ВМІ (IUI).

Екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ)

ЕКЗ — це основний метод штучного запліднення, а решта є його модифікаціями. Програма ЕКЗ триває кілька тижнів, а з підготовкою навіть довше. Вона складається з таких етапів:

  • Стимуляція суперовуляції. Що більше яйцеклітин, то більше шансів отримання якісного ембріона. У звичайних умовах у жінки за один цикл дозріває 1–2 яйцеклітини, а у разі стимуляції яєчників — більше. Яєчники стимулюють за допомогою ретельно підібраних доз гормонів. Ріст фолікулів лікар спостерігає на УЗД. Коли вони досягають потрібного розміру, жінка отримує ін’єкцію гормону, що запускає овуляцію.
  • Вилучення ооцитів. Протягом 36 годин після ін’єкції потрібно отримати яйцеклітини. Під інєкцією лікар довгою аспіраційною голкою проколює стінку піхви й під контролем УЗД витягує фолікулярну рідину з ооцитами. Яйцеклітини поміщають у контейнер та передають до лабораторії.
  • Інтраплазматична ін’єкція сперматозоїда. В ході ІКСІ ембріолог під мікроскопом вводить ретельно відібраний та підготовлений сперматозоїд усередину цитоплазми яйцеклітини за допомогою мікроголки. 
  • Культивація ембріонів. Ембріони поміщають у термостат, який відтворює внутрішнє середовище жіночого організму. Там вони діляться, досягаючи стадії зрілості, коли їх можна буде перенести до матки. Така стадія настає на п’ятий день культивації.
  • Перенесення ембріона до матки. Ембріолог вибирає найякісніший ембріон і поміщає його у тонкий катетер, який через цервікальний канал репродуктолог вводить у порожнину матки, де обережно залишає ембріон у краплі поживного середовища.

Тест на вагітність роблять на 12 день після ембріотрансферу.

Внутрішньоматкова інсемінація (ВМІ)

Метод полягає у введенні у порожнину матки підготовленої сперми в день овуляції. За потреби овуляцію можна викликати медикаментозно. Запліднення відбувається так, як у звичайних умовах: яйцеклітина зустрічається зі сперматозоїдом у фаллопієвій трубі, а звідти спускається в матку та імплантується в ендометрій. До ВМІ вдаються у разі цервікального (шийкового) чинника безплідності, у разі низької концентрації сперми у партнера, а також коли здорова жінка бажає народити дитину від донора. Слід зазначити, що попри більшу подібність до природного, цей спосіб найменш ефективний у порівнянні з двома іншими.

Багатько Ольга Володимирівна — акушер-гінеколог, репродуктолог


*на правах реклами

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.