Подарунки законні та штрафні
За Законом України «Про запобігання корупції», подарунок – це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, що надають або отримують безоплатно або за ціною, нижчою за мінімальну ринкову.
Тож юридично ви можете робити ділові подарунки. Але водночас треба не порушити законодавчі вимоги. Зокрема, не перевищити допустиму вартість презенту.
Максимальна вартість разового подарунка для чиновника має бути в межах двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб станом на день прийняття цього презенту. Зараз він становить 6056 гривень.
Ви також можете дізнатися: Святкове тепло для фронту: що подарувати військовим на Новий рік
За рік ви могли подарувати посадовцю більше, ніж один подарунок. У такому разі сукупна вартість не може бути більшою за чотири прожиткові мінімуми. Тобто – 12112 гривень. Якщо вартість подарунка перевищує п’ять прожиткових мінімумів – 15140 гривень, чиновнику його потрібно задекларувати.
У разі, якщо ви перевищили ліміт, лихо чекає саме на чиновників. Вони можуть отримати штраф у розмірі від 1700 до 3400 гривень з конфіскацією подарунка. За повторне подібне порушення діапазон штрафу зросте вдвічі. Презент знову вилучать, а посадовець втратить роботу – щонайменше на рік.
Хто і що може дарувати?
Діловий подарунок має відповідати загальновизнаним уявленням про гостинність. Подякувати за виконання службових обов’язків, функцій держави чи місцевого самоврядування ви не можете – це заборонено антикорупційним законодавством. Причому обдаровувати не можна не тільки чиновників, а й їхніх близьких.
Але у кожного правила є винятки. Є подарунки, на які фінансовий ліміт не поширюється. Це загальнодоступні знижки на товари, послуги, загальнодоступні виграші, призи, премії та бонуси.
Обмежень немає також і тоді, якщо посадовця вітають його близькі особи. Не турбуватися про вартість подарунка можуть чоловіки, дружини, діти, батьки, а також – співмешканці зі спільним побутом.
Раніше «Одеське життя» розповідало, чим порадувати тих, кому «нічого не потрібно»
Натомість суворо заборонено отримувати подарунки від підлеглих, осіб чи компаній, чиї інтереси можуть залежати від рішень чиновника. Причому – незалежно від суми, виду презенту чи інших обставин.
Не віддячити, а подякувати
Посадовці мають пам’ятати, що отримані подарунки не повинні впливати на їхню об’єктивність чи неупередженість. Рішення, ухвалені на користь людини, яка зробила подарунок, можуть визнати недійсними через конфлікт інтересів.
І, нарешті, – подарунки мають бути добровільними, від щирого серця. Просити, вимагати, отримувати їх через інших осіб чи здійснювати інші махінації заборонено законом.
А тим, хто хоче віддячити чиновникові, варто пам’ятати – для подяки не обов’язково щось купувати. Посадовцям має бути достатньо щирого «дякую».